C. Д. АсфендияроватындағыҚазҰМУ профессоры Тоғызбаева Қарлығаш ҚабдешқызынаКеАҚ «Қарағанды медициналық университеті» «Құрметті профессор» атағын беруімен шын жүректен құттықтаймыз.

12 Мамыр 2021

Тоғызбаева Қарлығаш Қабдешқызын біздің университетпен көп байланыстырады. 1965 жылы ол Қарағанды мемлекеттік медицина институтының санитарлық-гигиеналық факультетіне оқуға түсіп, оны 1971 жылы үздік дипломмен бітірді. 1971 жылдан 1975 жылға дейін Қостанай облысы Қарасу ауданының бас мемлекеттік санитарлық дәрігері болып жұмыс істеді.1975-1985 жж. бүкіл онжылдықта ол Қарағанды мемлекеттік медицина институтының жалпы гигиена кафедрасында алдымен ординатор, содан кейін аға лаборант, ғылыми-стажер, кіші ғылыми қызметкер, содан кейін кафедрада ассистент болып жұмыс істеді. Сол жылдары ол сырттай аспирантураны бітіріп, 1983 жылы кандидаттық диссертациясын сәтті қорғады.

1985 жылы қазан айында ол конкурстан өтіп, Қазақ ССР Денсаулық сақтау министрлігі Аймақтық патология институтының аға ғылыми қызметкері болып тағайындалды және Алматы қаласына көшті.1986 жылы қаңтар айында Алматы мемлекеттік институтының шақыруымен СССР Денсаулық сақтау министрлігінің дәрігерлерін жетілдіру жалпы гигиена кафедрасының доценті қызметіне ауыстырылды.1992 жылы ол Алматы мемлекеттік медициналық университетінде Еңбек денсаулығы және тамақ гигиенасы кафедрасын құрды, оны 2020 жылға дейін басқарды.1996 жылы К.К. Тоғызбаева докторлық диссертациясын сәтті қорғады. 1997 жылы оған Қазақстан Республикасы Жоғары аттестаттау комиссиясының профессоры атағы берілді. 2020 жылдың қыркүйегінде ол қоғамдық денсаулық сақтау кафедрасының профессоры болып тағайындалды.

Қ.Қ. Тоғызбаева Қазақстан Республикасында еңбек денсаулығы және медицина саласындағы жетекші маман болып жұмыс істеді. Осы жылдар ішінде ол профилактикалық медицинаның әртүрлі салаларында ғылыми зерттеулерді сәтті жүргізді.Оның ғылыми жұмысының нәтижелері бойынша 450-ден астам ғылыми мақалалар отандық және шетелдік басылымдарда жарияланған. Қарлығаш Қабдешқызы «Өндірісте еңбек гигиенасының санитарлық ережелері мен стандарттары», «Еңбек гигиенасының санитарлық ережелері және стандарттары» үш томдық жинағының, «Гигиена» және «Еңбек медицинасы» оқулықтарының екі тілде және 35 нұсқаулығы басылып шығарылды.

Қарлығаш Қабдешқызы зерттеу мен оқытудағы ерекше жетістіктері үшін «Денсаулық сақтау ісінің үздігі» және «Білім беру ісінің құрметті қызметкері» төсбелгілерімен, Қазақстан Республикасы Президентінің Тәуелсіздіктің 20 жылдығына арналған медалімен марапатталды.

2009 жылы Қ.Қ. Тоғызбаева Ганновердегі Еуропалық жаратылыстану ғылымдары академиясының мүшесі болып сайланды, оған академик атағы берілді. Зерттеу саласындағы тамаша жетістіктері үшін олмедальдармен марапатталды. Р.Кох атындағы,  Луи Пастер атындағы, П.Эрлих атындағы, В.Лейбиц атындағы, А.Швейцер атындағы, Құрмет ордені және тәжі бар еуропалық жұлдызбен (European star with the Crown) марапатталды.