2022-2026 жылдарға арналған Cыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат тұжырымдамасының жобасы

25 Қазан 2021

22 қазанда Алматы қаласында жоғары оқу орындарының ректорларымен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша республикалық кеңес өтті. Кеңеске ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы Марат Ахметжанов, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі Асхат Аймағамбетов, Алматы қаласының әкімі Бақытжан Сағынтаев, еліміздің жоғары оқу орындарының ректорлары, ғылыми және сараптамалық қоғамдастық қатысты. Оффлайн-режимде кеңеске университеттің Басқарма Төрағасы – Ректордың м.а. Анар Тұрмұхамбетова да қатысты. Агенттіктің аумақтық департаменттері сондай-ақ жоғары оқу орындарының комплаенс-офицерлерін онлайн-режимде қосуды ұйымдастырды.

Кездесуде жоғары білім беру саласындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шеңберіндегі негізгі проблемалық мәселелер талқыланды, сондай-ақ 2022-2026 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат Тұжырымдамасының жобасы таныстырылды.

«Білім беру жүйесіндегі сыбайлас жемқорлық мемлекеттің болашағына тікелей қауіп төндіреді. Оны болдырмауға арналған құралдар бар, оларды тек пайдалану керек. Сондықтан біздің ортақ міндетіміз – оны азайту және жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдау. Жоғары оқу орындарынан адал еңбекті бағалайтын және өз Отанына қамқорлық көрсететін еліміздің лайықты азаматтарын тәрбиелеу және шығару», - Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің басшысы атап өтті.

Сонымен қатар, кеңесте еліміздің университеттерінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтерді енгізу және студенттер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру жөніндегі кешенді жоспарларды іске асыру мәселелері талқыланды. Кездесуде бүгінгі таңда еліміздің 68 жоғары оқу орнында комплаенс үшін жауапты қызметтер жоқ екендігі айтылды, осыған байланысты осы бағыттағы жұмысты күшейту туралы тапсырма берілгендігі туралы айта кету керек.

Құрылған комплаенс-офистерді қолдауға да көп көңіл бөлінді. Сонымен, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің сендіруі бойынша жоғары оқу орындарына әдістемелік және практикалық көмек көрсету, бірлескен алаңдарды ұйымдастыру және оқыту бағдарламаларын өткізу жалғасатын болады.

Кездесу қорытындысы бойынша Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет пен Білім және ғылым министрлігі арасында Ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойылды. Тараптар бірлескен жұмыстың жоспарлары мен жобаларын талқылады.