COVID-19 аясындағы зерттеулердің нәтижелерімен бөлісті

01 Қараша 2021

Өзбекстан Республикасының Хонобад қаласында Әндіжан Мемлекеттік медициналық институты және Ташкент медициналық академиясымен бірлесіп ұйымдастырған "Инфектологияның, эпидемиологияның, микробиологияның және медициналық паразитологияның қазіргі заманғы мәселелері" атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференцияcыассоцииро өтті.

Конференцияның мақсаты дәстүрлі түрде ғылым, Медициналық Білім және практикалық денсаулық сақтау интеграциясы болды.

Біздің университетімізді медицина ғылымдарының докторы, РҒА академигі, жұқпалы аурулар кафедрасының профессоры Бегайдарова Роза Хасановна, м.ғ. к., қауымдастырылған профессор Девдариани Хатуна Георгиевна, PhD докторы, қауымдастырылған профессор Жүнусов Ержан Сейполович және Медицина мектебінің 6-044 тобының жас ғалымы, интерн дәрігері Рахмонов Мухсин Муртазо Угли таныстырды.

ХХ ғасырдың аяғында созылмалы жұқпалы аурулардың пайдасына әлем халқының сырқаттанушылық құрылымында болған эпидемиологиялық ауысуға қарамастан, инфекциялық патология проблемалары бүгінгі күні де өзектілігін жоғалтқан жоқ. Соңғы бір жарым жыл ішінде әлем пандемия мен жаһандық шектеулерде өмір сүруде. Жаңа коронавирустық инфекция бүкіл әлем халқының өмірін өзгертті. Біздің ғалымдардың баяндамалары қазіргі заманғы денсаулық сақтаудың өзекті мәселесі – COVID-19 туралы болды.

Профессор Бегайдарова Р.Х. "Балалардағы COVID-19-мен байланысты Мультижүйелік қабыну синдромы (МҚС)" тақырыбында баяндама ұсынды. Қауымдастырылған профессор Х.Г. Девдариани "COVID-19 бастан өткерген балаларды медициналық оңалту" балалар тәжірибесіндегі оңалту саласындағы мәселелерді баяндады. Егде жастағы пациенттердегі жаңа коронавирустық инфекцияның қазіргі ағымының ерекшеліктерін қауымдастырылған профессор Е.С. Жүнусов "19 жастан асқан пациенттердегі COVID-19 ағымының Клиникалық-зертханалық сипаттамасы" хабарламасында ашты.

Интерн-дәрігер М. М. Рахмонов "Қант диабетімен ауыратын пациенттерде COVID-19 байланысты пневмония ағымының клиникалық-зертханалық ерекшеліктері" баяндамасымен жас ғалымдар арасындағы конкурсында лайықты 3-орынды иеленді.

Сонымен қатар, біздің ғалымдар көптеген секциялардың жұмысына қатысып, инфектологияның өзекті мәселелерін талқылауға қатысты.

Мұндай конференцияларға қатысу, әсіресе жас ғалымдар мен дәрігерлер үшін әрі қарай ғылыми және клиникалық қызметтегі негізгі бағдарларды анықтауға көмектеседі деп сенеміз.