«Softs kills: заманауи тиімді студенттің және болашақ маманның қажетті іскерліктері»

13 Мамыр 2022

«Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасының іс-шараларын жүзеге асыру аясында Қазақстан тарихы және әлеуметтік-саяси пәндер кафедрасы ҚҰАО Жастар ісі бөлімімін бірлесіп, «Жаңғыру жолы» атты тұрақты істейтін әдістемелік семинардың онлайн отырысын өткізді. 2022 жылдың 4 мамырында «Soft skills: заманауи тиімді студенттің және болашақ маманның қажетті іскеліктері» тақырыбындағы семинар модераторлары: Никифорова С.А., Ламанова А.С., Ковтун О.А., Осинцева Ю.Г.

Бұрынғыдай, кездесудің географиясы ауқымды болды және әр-түрлі қатысушыларды қабылдады. Семинар аясында Қарағанды медицина университетінің және С.А. Сағынов атындағы Қарағанды техникалық университетінің студенттері, Шәкәрім атындағы гимназияның оқушылары қатысты.

Бұл іс-шараның мақсаты - болашақ маманның, тек дәрігердің ғана емес, кез келген басқа да маманның, атап айтқанда, Soft skills дағдыларының қажеттілігін талқылау болды. Қазіргі әлемде қандай қажеттерге басымдылық берілетінін және бұл білімді қалай көрсетуге болатынын, қандай құралдармен жұмыс істеуге болатынын және кәсібі маман болуға көмектесетінде.

Шараны алғаш  болып «ҚМУ» КеАҚ  комплаенс – офицері А.Н. Урмашов ашып берді. Бондаренко Вероника – еврей қауымдастығының мүшесі, «Жастар» пікірсайыс лигасы Ассамблеясының жетекшісі Смагулов Асылан, кәсіби және жеке салада Soft skills, дағдыларын қолдану тәжірибесімен бөлісті.

«ҚМУ» КеАҚ-ның 3 курс студенттері Евгения Ласовецкая мен Королева Виктория заманауи университеттің тиімді суденті қандай болу керектігі туралы өз көзқарастарымен бөлісті. Олардың баяндамасын  Иконникова Аида және  Мақатова Гүлдана толықтырды. Олар жастардың мотивациясын зерттеуге бағытталған зерттеу барысында алынған ақпаратты ұсынды.

Осы қойылымдардың аясында «ҚМУ» КеАҚ-ның 1 курс студенттері Константиниди София, Саульян Карина, Фрейберг Галинаның ғылыми зерттеулерінің тұсаукесері қызықты болды. Қыздар өз өнерлерін өте өзекті мәселеге арнады: ақпаратты сыни емес тұтыну мәселесі ретінде. Қазіргі ақпараттық қоғам жағдайында ақпаратпен жұмыс істей білу – бұл ерекше дағдыларды қажет ететін ерекше қызмет түрі.

Семинардың тағы бір қызықты баяндамасымен сөз алған 2 курс студенті

Колпаков Алексей болды, ол өз баяндамасында жобаны іске асыру және мемлекеттік спорттық тапсырысты жан басына шаққандағы қаржыландырудың мемлекеттік бағдарламасы мысалында кәсіпкерлік қабілеттерін пайдалану тәжірибесімен бөлісті. Қазірдің өзінде сәтті жұмыс істеп тұрған бес жобадан басқа, кемінде тағы он жобаны іске асыру жоспары бар. Мұндай мақсаттылық құрмет пен таңдануды тудырады.

Кумар Гоурав пен Саини Кунал, сондай-ақ Санни Соланки Халықаралық медицина факультетінің студенттері қазіргі уақытта Үндістанда, осы тақырыпта бей-жай қарамады және онлайн форматта жиналған аудиторияға өз елінің тәжірибесі туралы айтып берді. Нақты айтқанда, балалар Covid -19 пандемиясына байланысты онлайн оқытуға көшуден туындаған қажеттілік қандай дағдыларға ие екендігі туралы айтты.

Шәкәрім атындағы гимназияның оқушылары Элина Тё, Болат Дильназ, Карпеченков Кир, Овюн Элиназур баяндама жасау барысында өз көз қарастарымен ғана емес, сонымен қатар кәсіби қызметте ғана емес, өзінің болашақ маман ретінде қалыптастыру жолында да пайдалануға нұсқаулар ұсынды.

Бұл мәселе бойынша Қарағанды техникалық университетінің студенттері Каркешева Анель мен Аманжол Ернат өз пікірлерімен бөлісті. Техникалық мамандықтардың өкілдері ретінде олардың көзқарастары бірден қызықты болды. Оларды  Soft skills қолдану өз нәтижелерін беруде.

Іс-шараның барлық қатысушылары еріктілер қозғалыс саласында әдістемелік, кәсіби құзыреттілікті арттыруға ықпал ететін семинардың жоғары деңгейін, танымдық әсерін және қолданбалы маңыздылығын атап өтті.

Соңында іс-шараның спикерлерімен, модераторларына және қатысушыларына сертификаттар табысталды.

«ҚМУ» КеАҚ Қазақстан тарихы және әлеуметтік – саяси

пәндер кафедрасының оқытушылары