«Коронавирус пандемиясы: диагностикасы, емі және асқынулары» атты Еуразиялық конференциясы

13 Мамыр 2022

Ішкі аурулар кафедрасының қызметкерлері және «Пульмонология» мамандығы бойынша резиденттер 2022 жылғы 27-28 сәуірде Әзербайжанның Баку қаласында өткен «Коронавирустық инфекцияның пандемиясы: диагностикасы, емі және асқынулары» атты III Еуразиялық конференциясына қатысты.

Конференцияға бірнеше елдің  делегаттары қатысты: Израиль, Түркия, Грузия, Әзірбайжан, Қазақстан, Ресей, Молдова және Белоруссия.

Пленарлық отырыста конференцияның ұйымдастырушылары Әзербайжан ДСМ дәрігерлерінің біліктілігін арттыру Әзербайжан Мемлекеттік институтының ректоры, профессор Назим Гасимов, Израиль Медициналық қауымдастығы журналының бас редакторы, профессор Ехуда Шенфельд, Израиль Ариэль университетінің ректоры, мінез-құлық және молекулалық психиатрия зертханасының меңгерушісі профессор Альберт Пинхасов құттықтау сөз сөйледі. Конференцияда covid-19 диагностикасы, шұғыл медициналық көмек, емдеу, аурудың асқынуы, вакцинация, пациенттерді емдеудің инновациялық тәсілдері, коронавирустық инфекцияның алдын-алу мәселелері қарастырылды.

Ішкі аурулар кафедрасының қауымдастырылған профессоры Ирина Викторовна Бачева «Covid-19 Consequences of patient management-тегі common mistakes» конференциясының секциясында «Covid-19-дан ана өлімі: 33 жағдайдың сериясын талдау»тақырыбында баяндама жасады. Баяндама пандемия кезінде ана мен баланы қорғаудың өзекті мәселелерін талқылаумен тыңдаушылардың қызығушылығын тудырды.

Ішкі аурулар кафедрасының докторанты Исабекова Айсұлу Махсатқызы «Microbiological Aspects of COPD Exacerbation during the COVID-19 Pandemic» атты баяндама тақырыбымен сөз сөйледі, ол сондай-ақ әртүрлі елдердің мамандарымен науқастарды жүргізу тәжірибесімен бөлісе отырып, аурудың орташа және ауыр ағымында covid-19 емдеу кезінде тиімді және ұтымды антибиотикалық терапия бойынша бірқатар мәселелерді талқылауға қатысушылардың қызығушылығын тудырды.

Конференцияға келген пульмонолог-резиденттер covid-19 ауруы кезеңінде және инфекция берілгеннен кейін науқастарға мультидисциплинарлық тұрғыдан қарау тәжірибесін алды. Кафедра қызметкерлері Ариэль қаласындағы Израиль университетінің қызметкерлерімен ғылыми жұмыс жүргізу кезінде халықаралық ынтымақтастық мүмкіндіктері талқыланды.

Конференция соңында делегаттар Баку қаласының көрікті жерлерімен және тарихи ескерткіштерімен танысты: Гобустан мемлекеттік тарихи-көркем археологиялық қорығы, ЮНЕСКО Әлемдік мәдени мұра ескерткіші, зороастрлықтар, үндістер мен сикхтер құрметтеген атешгях от ғибадатханасы.