Медициналық білім беру саласындағы бірлескен ғылыми зерттеулердің перспективаларын талқылады

01 Маусым 2022

Қарағанды медицина университеті мен Қазан мемлекеттік медицина университеті арасындағы академиялық мобильділік бағдарламасы аясында морфология және физиология кафедрасының профессоры Миндубаева Фарида Анваровна 2022 жылдың 12-23 мамыр аралығында қалыпты физиология кафедрасында болды.

Қазан медициналық университетінің тарихы 1814 жылы Қазан императорлық университетінің медицина факультетінің құрылуынан басталады, оның алғашқы деканы Карл Фукс болды. Университеттің екі жүз жылдан астам тарихында әлемге әйгілі ресейлік медицина ғалымдары: А. Вишневский, А.Д. Адо, В.С. Груздев және танымал физиологтар: Ф.В. Овсянников, Н.И. Миславский, А.Ф. Самойлов, А.В. Кибяков және т.б. оқыды және сабақ берді. Олар емдеу факультеті, қалыпты физиология кафедрасы және Қазан мемлекеттік медицина университетінің дәстүрлі түрде танымал ғылыми мектептер құрудың негізін қалады.

Дәстүрлі түрде Университеттің туған күнінде Университеттің Акт күні және Халықаралық оқу-әдістемелік конференция өткізіледі. Қазан ММУ-нің 208 жылдығына арналған Ғылыми кеңестің салтанатты отырысына академиктер мен профессорлар, доценттер мен ассистенттер, оқытушылар, студенттер мен ординаторлар, аспиранттар және, әрине, құрметті ардагерлер шақырылды. Қазан мемлекеттік медицина университетінің балалар хирургиясы кафедрасының меңгерушісі, м.ғ.д., профессор Леонид Михайлович Миролюбовқа «Татарстан Республикасындағы ерте жастағы балалар кардиохирургиясы, эволюция және пәнаралық өзара іс-қимыл» атты актілік сөз сөйлеуге құрметті құқығы берілді.

12 мамырда Қазан ММУ-де «Медициналық білім беру: ХХІ ғасыр ұрпағын таңдау» VIII халықаралық оқу-әдістемелік конференциясы өтті. Конференция қатысушыларына ректор Алексей Станиславович Созинов құттықтау сөз сөйледі, ол цифрлық білім беру ортасын дамыту жағдайында медициналық оқытудың перспективаларын белгіледі. Оқу-әдістемелік конференцияның модераторы бірінші проректор Лайсан Музиповна Мухарямова болды. Конференция барысында медициналық білім берудің өзекті мәселелері талқыланды: құзыреттілік – модульдік тәсіл (Садыкова С. И., Рослякова Е.М., Қазақстан), модульдік оқыту кезінде жаңа білім беру технологияларын пайдалану (Миндубаева Ф. А., Риклефс В. П., ҚМУ КеАҚ), Медициналық және фармацевтикалық білім беруді трансформациялау мәселелері (Мирошниченко А.Г.), командалық жұмысты ұйымдастыру акушерлік практикада (Галиновская Н.В.), қашықтықтан білім беру технологиялары (Панфилов Ю.А.) және т. б. конференция гибридті форматта өтті. Конференция жұмысына қатысушылардың рекордтық саны - 800-ге жуық адам қатысты. Спикерлер арасында Қазақстан, Беларусь, Ресей (Санкт-Петербург, Рязань, Томск, Қазан) ғалымдары болды.

13 мамырда «Медициналық білім берудегі Agileнемесе eduScrum қалай құрылды», «Клиникалық кафедрада оқытудың ойын әдістері: практикадан мысалдар», «Мультидисциплинарлық клиникалық кейсті құрудың негізі ретінде «Стандартталған пациент» әдістемесіне заманауи тәсілдер», «Киберпациент» технологиясын күндізгі форматта қолдану әдістемесі» мастер класстары өтті. Конференция соңында бірінші проректор Л. М. Мухарямова конференция мен мастер-класс жұмысы барысында қаралған мәселелер медициналық білім беру саласындағы әрі қарайғы ғылыми және эмпирикалық зерттеулердің негізіне алынатынын атап өтті.

Тақырыптық жоспарға сәйкес мен «Жоғары дәрежелі жүйке әрекеті түрін анықтау. Жартышардың асимметриясы», «Эмоциялық стресс және оның алдын-алу. Стресске төзімділіктің өзін-өзі диагностикалау», «Ішекте ас қорыту және сіңіру механизмдері. Өттің рөлі», «Несептің түзілуі мен несептің шығарылуы» ҚММУ қалыпты физиология кафедрасында емдеу, педиатрия, стоматология және фармацевтика факультеттерінің студенттерімен тәжірибелік сабақтар өткіздім. Студенттер мен оқытушылар атап өткендей, сабақтар жоғары кәсіби деңгейде, жанды, эмоционалды, клиникалық практиканың мысалдарымен өткізілді, оларға аралас пәндермен (анатомия, гистология, клиникалық пәндер) интеграция, диалогтық режимде қатысты.

Қалыпты физиология кафедрасының ПОҚ қалыпты физиология кафедрасының тарихымен (1950-2022 жж.), морфология және физиология кафедрасының ғылыми зерттеу бағыттарымен танысты.

Қарағанды медицина университетінде студенттерге арналған «Жалпы медицина» жаңа білім беру бағдарламасымен, студенттерді оқытудың инновациялық әдістерімен (PBL, RBL) танысу оқытушылардың ерекше қызығушылығын тудырды.

Ғылыми-техникалық ынтымақтастық шеңберінде ҚМУ КеАҚ (Қарағанды) морфология және физиология кафедрасы және ҚММУ (Қазан) қалыпты физиология кафедралары арасында «Мектепке дейінгі жастағы балалардағы өкпе артериялық гипертензиясын диагностикалаудың және емдеудің тиімділігінің жаңа молекулалық технологиялары» тақырыбы бойынша бірлескен ғылыми жұмыс жоспары келісілді. Рецензияланатын шетелдік ғылыми журналда мақала жариялау үшін бірлескен ғылыми зерттеулердің нәтижелері талқыланды. Медициналық білім беру саласындағы бірлескен ғылыми зерттеулердің перспективалары талқыланды.

ҚМУ КеАҚ морфология және физиология кафедрасы мен ҚММУ қалыпты физиологиясы арасындағы шығармашылық ғылыми-техникалық ынтымақтастық әрі қарай жалғасын табуда.

Морфология және физиология кафедрасының профессоры  Миндубаева Ф.А.