Қарқаралы қаласына саяхат

03 Маусым 2022

Бұл жолы Қазақстан тарихы кафедрасы мен ҚМДБ-ның тарихи-өлкетану үйірмесінің жұмысына қатысушылар – студенттер, интерндер мен оқытушылар тобы Қарқаралы мен оның төңірегіне саяхаты тарихи-өлкетану мұражайын аралаудан басталды. Бізге өлкенің көне заманнан 20 ғасырға дейінгі тарихын қамтитын қызықты жәдігерлер көрсетілді: археологтар тапқан құралдар (жебе ұштары, ыдыс қалдықтары), 18-19 ғасырлардағы ыдыстар. Бізге сондай-ақ 20 ғасырдың басындағы жұмыс істеп тұрған граммофонды көрсетті және тіпті онда пластинка ойнады!

Бізді Қарқаралы жерінің көрнекті қайраткерлері, соның ішінде қазақстандықтар – КСРО батырлары – Нүркен Әбдіров, Мартбек Мамраев, тұңғыш ғарышкер Тоқтар Әубәкіров, жазушы Қасым Аманжолов, сондай-ақ Қазақстанның басқа да көптеген мәдениет және ғылым қайраткерлері таныстырды. Нағыз құнарлы жер! Дәл осы күні қаланың кіре берісіне бірнеше жыл бұрын орнатылған Алаш зиялыларына арналған ескерткіште болып, Алаш қозғалысының тарихынан сыр шертетін шағын лекция тыңдадық.

Сол күні, яғни 20 мамырда біз тауларға әйгілі Үлкен шатыр үңгіріне бардық, одан да биік тауға шықтық, ол Қарқаралы пейзажы – көгілдір таулар мен аңғарлар, жасыл қарағайлы орман, Үлкен көл тамаша көрініс береді. Бірақ орман мен Қарқаралы таулары арқылы ең ұзақ саяхат келесі күні - сенбіде болды: біз Қарағайлы орманды жаяу жүріп, тік жартасты жолмен көтеріліп, тау көлінің бассейніне шықтық, күн қатты ыстық болағандықтан, тіпті кейбір қатысушылар сүңгіп кетті.

Кешке біз қонған Қарқаралы қаласының орталығындағы Қонақ үйінде үйірмеміздің қонақтары – ҚЭУ магистранты – Исина Жұлдыздың заңгерлік қызметі туралы ғана емес, қызықты баяндамаларын күттік, сонымен бірге өткен жылдардағы Қарқаралыны аралағаны, одан кейін А.Сағынов атындағы ҚарТУ-дың 4 курс студентті әңгімелеп берді. Дмитрахкова Марина: оның презентациясында өз университетінің логотипін әзірлеу конкурсына қатысу туралы айтылды, онда студент жеңімпаз атанған. Кездесуге қатысушылар баяндамашылар,  сөз сөйлегендер кафедрамыздың тарихи-өлкетану үйірмесінің жұмысына қатысқаны үшін грамоталармен марапатталды. Кештерде Сәбит Тәшенов, Әдел Әбенова және басқа да кафедраның еңбек сіңірген үйірме мүшелерінің орындауында гитарамен ән тыңдалды.

22 мамыр, жексенбі, жорықтарымыз бен экскурсияларымыз аяқталғаннан кейін біз аталған жолмен айналма жол жасадық. Қалмақ қорғаны – 16-17 ғасырлардағы қорғаныс құрылысы. (Энциклопедияда жазылғандай) төбе басын бойлай 2,5 шақырымдай созылып жатқан, оңтүстік-батыстан даладан Қарқаралы таулы-орман оазисінің таулы-орманды бөлігін қоршап тұрғандай;  Барлық экскурсиялар мен саяхаттарға патология кафедрасының доценті Е.А. Котов белсенді қатысты, ол тәжірибелі турист және осындай сапарларда сенімді серік екенін көрсетті.

Қорытындылай келе, өлкетану үйірмесіне қатысушылардың бұл сапары университетімізде білім алған жылдар бойы үйірмемізді басқарған Адель Әбенованың бастамасымен өткенін айта кеткен жөн. Осы сапарға қатысушылардың айтуынша, барлық экскурсиялар мен саяхаттар сәтті өтті.

Тарихи - өлкетану үйірмесінің жетекшісі: ассистент-профессор Долгополов А.Б.