Адамгершілік медицина қызметкерін тәрбиелеудің негізі ретінде!

21 Желтоқсан 2022

Философия курсы аясында Қазақстан тарихы және ӘСП кафедрасының профессор - ассистенті Галина Галия Фанильевна «Жалпы медицина» және «Стоматология» мамандықтарының 2 курс студенттеріне «Қызыл мысықта» баспана-мысық кафесіне саяхат ұйымдастырды. «Мәдениет философиясы» сабағының тақырыбын оқу барысында жақсылық пен жамандық ұғымдары қарастырылады. Мейірімділік тек бір-бірімізге ғана емес, кіші бауырларымызға, табиғатқа, жалпы әлемге деген адамгершілік, қамқорлықтан көрінуі керек. Болашақ медицина қызметкерлеріне аса қажет жанашырлық, мейірімділік, адамгершілік сияқты қасиеттерді дамытатын іс-шараның білім беру тұрғысынан  ғана емес, тәрбиелік мәні де зор болды!

«У рыжего кота» - «Қызыл мысық» кафесі Қарағандыдағы бірегей мекеме, мұнда келушілер біздің кіші бауырларымызбен бірге ләззат алады, ойнай алады, тамақтандырады, жануарларға волонтер немесе куратор ретінде көмектеседі. Өкінішке орай, әрбір тұрғынның тағдыры өте аянышты, біреуін көлік қағып кетсе, біреуі адам қатыгездігінен зардап шекті, ал біреулері қажетсіз болып қуылған. Оның үстіне жануарлардың көпшілігі бұрынғы иелеріне ойыншық болған асыл тұқымды мысықтар мен иттер. Бірақ, шынайы, жанашыр адамдардың арқасында оларды құтқара алды. Мекеменің негізін қалаушы, жануарлар құқығын қорғаушы Инна Владимировна Радченко студенттермен кездесуінде дәмхана құру идеясы туралы, зообақ еріктілерінің күнделікті кездесетін мәселелері туралы айтты. Ерекше ынтамен Инна балаларға әр ит пен мысықтың пайда болу тарихы туралы айтып берді, олардың 200-ге жуығы жануарлар құқығын қорғаушылардың қамқорлығында.Барлық жануарлар қарапайым азаматтардың қайырымдылықтары есебінен өңделеді және зарарсыздандырылады. Өкінішке орай, мысық кафесі көшеде жүрген барлық бақытсыз жануарларға көмектесе алмайды. Айта кету керек, жануарларды емдеу, тамақтандыру, баспана және жайғастыру толығымен жануарлар құқығын қорғаушылар мен барлық материалдық және физикалық көмек көрсететін қамқор адамдардың иығында. Бүгінгі таңда мысықтар мен иттерге адамның назары мен қамқорлығы ғана емес, сонымен бірге мемлекет тарапынан қаржылық және құқықтық қолдау қажет, бұл, өкінішке орай, өте аз немесе мүлдем жоқ.

Студенттеріміздің пікірлеріне сүйене отырып, мысық кафесіне бару олардың жүректерінде жағымды әсер қалдырды:

- «Біз үшін, болашақ дәрігерлер ретінде панасыз және ауру жануарлармен қарым-қатынас жасаудың бұл тәжірибесі өте құнды болды, өйткені ол эмпатия, жанашырлық және мейірімділік сезімін одан әрі дамытуға мүмкіндік береді, бұл біздің білім беру және медициналық тәжірибемізде өте маңызды болады.  Өйткені, емшіліктің негізінде жатқан ең басты қағида – гуманизм», – Арон.

– «Бұл мекеменің негізгі тұжырымдамасы – жануарларға көмектесу және оларға қатыгездік көрсетудің алдын алу.  Жануарлардың жылуы мен қамқорлығы, өте мейірімді, сүйкімділігі, тізелеріне рахаттана отырып, суретке шебер түсетіні маған қатты ұнады.  Біз мысықтар мен иттерді асырау және олармен ойнау мүмкіндігін пайдаландық, өйткені көпшілігіміз үйден алыстап, үй жануарларын сағынып жүрміз. Сонымен қатар, біз ветеринарлық клиникада емделіп жатқан жануарларды араладық», - Даяна.

Сонымен қатар студенттер мәселені шешуге қатысты өз көзқарастарын білдірді:

– «Біз, Жаңа Қазақстанның жастары, болашақ дәрігерлер, жануарлардың мәселелерін терең білуіміз керек.  Меніңше, ең дұрыс шешім - жануарларға қиянат жасағаны үшін жазаны күшейту керек сияқты.  Кішкентай кезінен жануарларға деген сүйіспеншілік пен қамқорлық сезімін ояту, олардың үй жануарларының өмірі мен денсаулығына толық жауапкершілікпен қарау шараларын сіңіру керек» - Алуа.

- «Қаңғыбас мысықтар мен иттерді жыл сайын санын арту мәселесін қалай шешуге болады?  Жануарларға дұрыс қарау туралы жаңа заңнамалық актілерді енгізуге бастамашылық жасауға, жануарлар иелерінің құқықтары мен міндеттерінің тізбесін анықтауға, ұстаудың құқықтық нормалары мен ережелерінің ауқымын белгілеуге болады.  Менің ойымша, мемлекеттік қаржыландыру жануарларды ұстау мен өлтіруді жабуға емес, залалсыздандыруға, жануарларды қорғау ұйымдарын қолдауға және үйсіздерге мемлекеттік баспана ашуға жұмсалуы керек», - деді Лейла.

Шынында да, жануарларды қорғау мәселелері өте өзекті және үй жануарларына қатысты зорлық-зомбылық пен жауапсыз қарым-қатынас мәселелерін шешу мемлекеттік-құқықтық сипатта болуы керек. Жануарларды тану, оларға жауапкершілікпен қарау, жануарларды қорғау ұйымдарын дамыту және қолдау қауіпсіз және этикалық түсіністікке әкеледі.

Профессор ассистенті   Галина Г.Ф.

2023 (ЖМ) және 2005 (Стом) тобы студенттер