«Maastricht VI Консенсусы: Helicobacter pylori диагностикасы мен емдеуінде қандай жаңашылдық енгізілді?»

03 Ақпан 2023

26 қаңтарда ішкі аурулар кафедрасында Журнал клубының отырысы өтті, онда Helicobacter pylori-мен байланысты ауруларды диагностикалау мен емдеудегі пәнаралық тәсілдер талқыланды. Кездесуге Медицина мектебінің бакалавриат студенттері, терапевтік бейіндегі әртүрлі мамандықтардың 1 және 2 курс резиденттері, практикалық денсаулық сақтау өкілдері қатысты.

Журнал клубының отырысында 1 курс резидент гастроэнтерологтары Жиренбаева А.М., Игенбекова А.Т., «Клиникалық фармакология» мамандығының 2 курс ординаторы Аят Ж.Б., 2 курс гематолог-ординаторы. Антонова Н.Е. Маастрихт VI консенсусының 5 негізгі жұмыс тобы бойынша жаңа ережелері талқыланды: көрсеткіштер мен ассоциациялар, диагностика, емдеу, асқазан обыры және алдын алу, Helicobacter pylori және асқазан микробиотасы. Helicobacter pylori жұқтырған науқастарды басқарудың теориялық және практикалық мәселелері қарастырылды. Талқылау барысында консенсустың жаңа ережелеріне баса назар аударылды. Резидент гастроэнтерологтар H.pylori инфекциясын диагностикалау мәселелеріне, эрадикация көрсеткіштеріне тоқталып, асқазан обырының алдын алу шаралары, антибиотикалық терапияға байланысты асқазан-ішек жолдарының микробиотасының өзгерістері туралы айтты. Теміртапшылықты анемияда, иммундық тромбоцитопенияда, В-12 витамині тапшылықты анемияда H. Pylori эрадикациялық терапиясының тиімділігі туралы мәліметтерді резидент-гематолог ұсынды. Клиникалық фармакология мамандығының резиденті H.Pylori емдеу режимдерін жариялады.

Талқылау барысында атрофияның асқынуын және асқазан қатерлі ісігінің дамуын болдырмау үшін H.pylori-мен байланысты созылмалы гастрит кезінде эрадикациялық терапияның маңыздылығы атап өтілді. H. pylori инфекциясын емдеудің эмпирикалық режимдерін таңдау жергілікті таралуы және H. Pylori кларитромицинге төзімділігі туралы деректерді ескере отырып талқыланады. Әр баяндамашының баяндамасынан кейін пікірталас жүргізіліп, әркім өз пікірін білдірді, қатысушылар өз тәжірибелерімен бөлісіп, жиын соңында қорытынды шығарылды.

Кездесу әріптестермен кофе іше отырып өте жылы, жайлы атмосферада өтті. Осылайша, жасалған атмосфера ұсынылған ақпаратты жақсы қабылдауға ықпал етті.

Білім беру бағдарламаларының жетекшілеріне: профессор, ішкі аурулар кафедрасының меңгерушісі Ларюшина Е.М., профессор Тургунова Л.Г., клиникалық фармакология кафедрасының доценті Е.А.Юхневичке, сондай-ақ талқылауға белсене қатысқан Журналдық клуб отырысының барлық қатысушыларына алғысымызды білдіреміз.

Резидент-гастроэнтерологтарЖиренбаева А. М., Игенбекова А. Т.,

Резидент-гематолог Антонова Н. Е.,

Резидент клиникалық фармаколог Аят Ж.Б.