Қант диабетін емдеудің заманауи алгоритмдері

03 Сәуір 2023

2023 жылдың 17 наурызында ішкі аурулар кафедрасының базасында қауымдастырылған профессорлерӘмірханова Д.Т., Бачева И.В. жетекшілігімен журнал клубының отырысы өтті, онда қант диабетін емдеудің кардиореналды позициясынан заманауи алгоритмдеріталқыланды. Кездесуге терапевтік бейіндегі әртүрлі мамандықтардың резиденттері, интерндер қатысты. Журнал клубының отырысында резидент эндокринологтар Негманова А.М., Әлімханова Л.Е., резидент нефролог Мүслимов Н.Р., резидент кардиологтар Серікова Ж, Тоқметова А.  баяндама жасады.

ADA  2022-нің басты мәселелері талқыланды, олар: жүрек-қан тамырлары ауруларының, жүрек жеткіліксіздігінің, созылмалы бүйрек ауруларының, салмақты азайту қажеттілігіне және гипогликемияны азайтуға байланысты диабетке қарсы препараттарды таңдау болды. Резиденттергипогликемиялық препараттардың SGLT-2 тежегіштері, GLP-1 рецепторларының агонистері сияқты заманауи топтарының әсер ету механизмдерін қарастырып, олардың нефро- және кардиопротекторлық қасиеттерін растайтын негізгі ғылыми зерттеулер туралы баяндады. Созылмалы бүйрек ауруы, қант диабеті жоқ науқастарда жүрек жеткіліксіздігі бар науқастарда SGLT2 тежегіштерін қолдану мүмкіндігі туралы қазіргі нақты мәліметтер талқыланды.

Түрлі мамандықтардың резиденттері өзара білім алмасып, талқылауға белсене қатысып, сұрақтар қойып, соңында кездесу қорытындысы шығарылды.

Резидент дәрігерлер эндокринологтар, нефрологтар, кардиологтар