Ресей мен Қазақстанның төрт университеті Халықаралық консорциум құрды.

16 Ақпан 2023

Курашов атындағы Қазан мемлекеттік медицина университетінің бастамасымен құрылған халықаралық бірлестіктің құрамына Мечников атындағы Солтүстік-Батыс мемлекеттік медицина университеті (Санкт-Петербург қ.), Қарағанды медицина университеті (Қазақстан Республикасы), Семей медицина университеті (Қазақстан Республикасы) кірді.

15 ақпан күні «интеграцияланған білім беру бағдарламасын жобалау және енгізу» жобасын іске асыру жөніндегі консорциум кеңесінің отырысы өтті. Онлайн режимде Қазан ММУ-ның бірінші проректоры Лайсан Мухарямова, Қарағанды медицина университетінің стратегиялық даму және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректоры Виктор Риклефс, И. И. Мечников атындағы Солтүстік-Батыс мемлекеттік медицина университетінің оқу басқармасының басшысы Захар Вадимович Лопатин баяндама жасады.

Лайсан Мухарямова: «Бұл алғашқы кездесу – бірлескен жұмыстың жемісті бастамасы. Біздің консорциум әрбір ЖОО-ның үздік тәжірибелерімен бөлісуге мүмкіндік береді және жаңа инновациялық оқыту бағдарламаларын барынша тиімді әзірлеуге көмектесетін синергетикалық әсер жасайды".

Лайсан Музиповна сөзін жағастыра келе Қазан медициналық университеті университетті дамыту және «басымдық – 2030» стратегиялық академиялық көшбасшылық бағдарламасын іске асыру бағдарламасы шеңберінде 2023 жылы ағылшын тілінде оқитын 3 курс студенттерінің бір тобы үшін интеграцияланған бағдарламаны іске асыруға кіріскені туралы айтты.

«Бағдарламаны іске асыру проблемалық-бағдарланған тәсілге негізделген, «ерте клиникалық қосу» және «living and learning community» (бірге оқу және бірге өмір сүру) топтық жұмыс қағидаттары бойынша жүзеге асырылады, жобаға енгізілген барлық студенттер бір жатақханаға қоныстанған кезде, оларға сабақтан тыс уақытта топтық жұмыс үшін арнайы үй-жай беріледі», - деп атап өтті Лайсан Мухарямова.

Отырыс барысында Қарағанды медицина университетінің стратегиялық даму және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректоры Виктор Риклефс және Семей медицина университетінің академиялық және тәрбие жұмысы жөніндегі басқарма төрағасының орынбасары Жанаргүл Смайылова өз университеттерінің интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және енгізу тәжірибесі туралы айтып берді.

Қазақстан 2019-2020 оқу жылында интеграцияланған бағдарламаларды іске асыруды қоса алғанда, медициналық білім берудің жаңа стандарттарына көшті. Бұл бағдарламада интернатура мен магистратура базалық оқытудың бірыңғай 6 жылдық бағдарламасына енгізілді (қолданыстағы "5 (бакалавриат)+2 (интернатура)"бағдарламасының орнына). 6-шы жылды аяқтағаннан кейін бітірушіге MD/+MSC жоғары білім туралы диплом беріледі, бұл магистр дәрежесін беруді және дәрігер біліктілігін беруді білдіреді.

И. И. Мечников атындағы Солтүстік-Батыс мемлекеттік медицина университетінің оқу басқармасының бастығы Захар Лопатин өз сөзін дәрігерлерді жаппай оқыту кезінде интеграцияланған бағдарламаларды іске асыруға ресейлік медициналық білім беру жүйесінің дайындығын талдауға арнады.

Отырысқа қатысушылар оқулықтар мен оқу-әдістемелік материалдарды жасау, бірлескен конференциялар ұйымдастыру, оқытушылардың академиялық ұтқырлығын қоса алғанда, консорциум жұмысының жоспарларын белгіледі.