Денсаулық сақтау министрінің «ҚМУ» КеАҚ қоғамдық және кәсіптік денсаулық институтына сапары

05 Қыркүйек 2023

31.08.2023ж. Денсаулық сақтау министрі Ажар Ғиният «ҚМУ» КеАҚ қоғамдық және кәсіптік денсаулық институтына барды.

Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институты еңбек гигиенасы саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүргізеді және кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек, аурудың кәсіптік қызметпен байланысына сараптама көрсететін республикалық орталық болып табылады, елдегі кәсіптік патологиялық қызметке жетекшілік етеді.  Институт ұжымы 128,5 штаттық бірлікті құрайды, медицина ғылымдарының докторлары мен кандидаттары, PhD докторлары жұмыс істейді, «ҚМУ» КеАҚ профессорлық-оқытушылық құрамы консультация өткізеді.

Институттың 65 жылдық тарихы бар, 1958 жылы Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің Қаулысымен Қазақ еңбек гигиенасы және кәсіптік аурулар ҒЗИ ретінде ашылды, 2002 жылы Ұлттық Еңбек гигиенасы және кәсіптік аурулар орталығы ұйымдастырылды.

2019 жылы орталық медициналық университетпен «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ болып қайта құрылып, қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институты ұйымдастырылды.

Институтқа бару барысында министр ғылыми-зерттеу санитарлық-гигиеналық зертханасы мен кәсіптік Денсаулық клиникасының жұмысымен танысты.

60 төсекке есептелген кәсіптік денсаулық клиникасы кәсіптік патологиясы бар пациенттерге медициналық көмек көрсетеді, аурудың кәсіптік қызметпен байланысына алғашқы және қайталама сараптама жүргізеді, республиканың түкпір-түкпірінен зиянды және қауіпті өндірістердің қызметкерлері ауруханаға жатқызылады.

Қазіргі уақытта елімізде кәсіптік аурулары бар 8000-нан астам пациент есепте тұр.  Кәсіптік терапия, кәсіптік неврология, консультациялық-диагностикалық бөлімшелерде пневмокониозбен, өкпенің шаң ауруларымен, кәсіптік радикулопатиямен, кәсіптік интоксикациямен, шу және діріл ауруларымен және т.б. науқастарға диагностика, сараптама және емдеу жүргізіледі.

Институтта тұрақты жұмыс істейтін дәрігерлік-сараптамалық комиссиялар, сараптамалық кәсіптік-патологиялық комиссиялар және республикалық сараптамалық  кәсіптік-патологиялық комиссия жұмыс істейді.

Республикада 2022 жылы алғаш рет кәсіптік аурулар 703 қызметкерге (1073 жағдай) анықталды, жағдайлардың үштен бірінде пациенттерге 2 және одан да көп аурулар диагнозы қойылды, бұл зиянды өндірістік факторлар кешенімен жұмыс істеуге байланысты.

Министр жабдықтармен танысты, атап айтқанда санитарлық-гигиеналық және клиникалық зертханалардың, қалпына келтіру мен оңалту блогының аппаратурасы көрсетілді.

Кәсіби терапия бөлімінде Ажар Ғиниятқызы емделіп жатқан пациенттермен әңгімелесті.

Министр республикада еңбек медицинасын одан әрі дамыту қажеттілігіне ерекше назар аударды, еңбек гигиенасы саласындағы зерттеулерді кеңейте отырып, Еңбек медицинасы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді өзектендіру қажеттілігін атап өтті, жеке қорғаныс құралдары мен өнеркәсіптік экзоскелеттер зертханасын ашты, кәсіби тәуекелдерді басқару және әзірлеу мәселелері бойынша өңірлермен және өнеркәсіптік кәсіпорындармен өзара іс-қимылды күшейту мүмкіндіктерін атап өтті . Әлемдік тәжірибені ескере отырып, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін адамдарға кәсіптік аурулары бар науқастарды оңалту, алғашқы медициналық профилактика стандарттарын әзірлеу және енгізу мәселелері көтерілді.

2093