Тиімділікті басқару жүйесі тұлғалық өсу факторы ретінде

03 Қыркүйек 2015

Тиімділікті басқару жүйесін жүзеге асыру шеңберінде ҚММУ оқытушылары жеке даму жоспарларын толтырып, жетекшілері адами ресурстарын басқару департаментіне кері байланыс нысандарын ұсынды. Бұл нысандарды департамент мамандары өңдеп,  ПОҚ анықталған қажеттіліктері негізінде тізімдерді бағыт бойынша құрады.

Кері байланыс формасын талдағаннан кейін, кейбір оқытушылар шешендік шеберлігі бойынша оқулардың қажеттілігін айтты, ал кейбіреулері психологиялық дайындықтан өздерін көргісі келеді деген талап анықталды.

Университет әкімшілігі университет аймағында профессорлық-оқытушылық құрамның қажеттіліктеріне сәйкес, тұлғалық өсу үшін мүмкіндік беретін тренингтер ұйымдастыру жөніндегі шешім қабылдады.

Тренингтерді өткізу үшін жарамды кандидаттарға іздеу жүргізілді, 2015 жылдың маусымында оқытушылар үшін тренингтер ұйымдастырылды.

Шешендік өнер оқуы

« Шешендік өнер оқуы 2 күн ішінде» атты оқытуды жүргізу үшін бизнес-тренер Әлібек Қожабаев шақырылды.

Осы оқытудың тиімділігін жоғарлату үшін  жалпы қатысушылар 4 топқа бөлінді, оқу төрт ағындары бойынша және бейсенбі дүйсенбіде өткізілді: 22.06-23.06, 24.06-25.06, 29.06-30.06 және 01.07-02.07 сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін күн сайын.

Тренингтің соңында қатысушылардан сауалнама  өткізілді. Сауалнама нәтижелері көрсеткендей, сұралғандардың 100% тренингке қатысқаны үшін қуанышты болды; олар оқытудыңтиімділігін, алынған дағдылар пайдалылығын атап өтті.

Сауалнамадан ішінара пікірлер үлгісі :

«Материалды берудің үлгісі өте ұнады, оңай түсініледі. Университетіміздің біліктілігі үшін ризамын және осындай мүмкіндік үшін алғысымды білдірем.»

Гистология кафедрасыныңдоценті, м.ғ.к.Р.Ж. Есимова

«Оқыту процесінде алынған барлық білімдерімді, өз жұмысымда пайдаланам.»

Клиникалық фармакология және дәлелді медицина кафедрасы ассистенті

Т.К.Сагадатова

«Тамаша тренинг! Әкішілікке және АРБД осы оқытуды ұйымдастырғандары үшін алғыс айтам. Өте пайдалы!»

Еңбек гигиенасы, кәсіби аурулар, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы кафедрасының доценті,  м.ғ.к  С.Р. Жакенова

«Біздің университетте мұндай тренингтер жиі өткізілсін деп тілеймін!»

№2  жедел және кідіріссіз медициналық көмек  кафедрасының меңгерушісі, м.ғ.к. Г.С. Жумабекова

«Мен жеке дамытуды жоғарлату үшін мүмкіндік берген оқытуды ұйымдастырушыларына алғысымды білдіремін!»

Иммунология кафедрасының меңгерушісі, м.ғ.д., доцент

М.А. Газалиева

Қызықты, ақпаратты мол, танымды, тиімді оқыту университеттің өміріне және оқуға қатысушылар үшін пайдалы болды. Аудитория оқытуға келуге мүмкіндік берілгені үшін университетке алғысын білдірді; Олар үнемі осы тәжірибені қолдануға шақырды, әсіресе кәсіби мансабының басында жас мұғалімдерге көмегі мол.

03.07.2015 «Шешендік өнер оқуы 2 күн ішінде» бірінші оқытуға қатысушыларға сертификаттар салтанатты тапсыру өтті.

Психология бойынша тренингтер

Психология жөніндегі тренингті өткізу барысында біз штаттағы психолог Марченко Ксения Сергеевнаны шақырдық, ол алға қойған мақсатты жақсы орындап шықты. Дайындалу барысында бірнеше рет психологиялық тренингтерді ұйымдастыру және өткізу мәселелері қарастырылған кездесулер өткізілді. ПОҚ қажеттіліктері көрсетілген тізімді, негізге ала отырып Ксения Марченко бағдарлама дайындап тренингтердің үш бағытын ұсынды:

«Байланыс. Бақыт - ол сені түсінгенде»;

«Біздің өміріміздегі кәсіби өртену және стресс»;

«Көшбасшылық және көшбасшылық құралдар».

Жаттықтырушымен танысу және бағыттарына қарай топтарды қалыптастыру үшін психологиялық тренингтерді өтуге тілек білдіруші ПОҚ кездесуі ұйымдастырылды.

Ксения Сергеевна қатысушылар қандай тренингке бару керек немесе баруына міндетті болып табылатынын түсіндіріп берді. Тренингтердің ішінен тілек білдірушілерге екеуін таңдауға болады.Жаттықтырушыны екіден артық тренингті таңдау эмоционалды қажуды тудыратынын айтты.

Әр бағытта адамадар саны көп болғандықтан, 7-8 адамнан тұратын топтар құрылды, ол тренинг тиімділігін арттырады. Тренингтер бір күннен артық емес, сағат 11.00 басталды. Сағаттар саны тренинг тақырыбына байланысты болды.

Талдау барысында Ксения Марченко Сергеевна өз саласында білікті психолог екені аңықталды. Жұмысқа ынталы, адамдар өз эмоционалдық қиындықтармен күресуге көмектесуге бағытталған. Оқытудан кейін кейбір мұғалімдер жеке психологиялық көмекке мұқтаж болды.

Ішінара пікірлер үлгісі:

«Көшбасшылық психология және көшбасшылық құралдар сияқты тренингтер бізге қажет. Мақұлдаймын және мен біздің психолог Ксения Сергеевна рахмет айтқым келеді!»

Әскери кафедра меңгерушісі, м.ғ.д., медициналық қызмет полковнигі

А.М. Мухаметжанов

«Мен АРБД қызметкерлеріне мен психолог  К.С Марченкаға алғысымды білдіргім келеді Университет қызметкерлерінің күнделікті жұмыста қажетті іске асыру және психологиялық көмек көрсету үшін қажетті мәліметтердің оқыту үшін , психология саласында білімді кеңейттім.»

№1 жедел және кідіріссіз медициналық көмек  кафедрасының меңгерушісі, м.ғ.к., доцент А.Р. Алпысова

«Тренинг өте ұнады, әсіресе оның практикалық мазмұны. Ксенияға үлкен рахмет!»

Клиникалық фармакология және дәлелді медицина кафедрасы ассистенті Б.Е.Тонкабаева

«Бұрғылау, ұзақ және бізге теорияны көп беріп, 1-2 ойындарды жүзеге асыратын болады деп күтілген еді. Бірақ бұл олай емес еді. Ол әлдеқайда қызықты болды. Барлық уақыт ойындарға арналған, содан кейін психологпен оларды талдауы болды. Жұмсалған қызықты және пайдалы уақыт үшін рахмет!»

№1  жалпы дәрігерлік практика кафедрасының көмекші-стажері Ә.Қ. Көшен

Оқыту аяқталғаннан кейін, қатысушылар TБЖ өз көзқарасын өзгерткенін атап өтті, тұлғалық даму жоспарларын жаңа оқу жылында қайта қарап шығу туралы шешім қабылдады. Университет арқасында қолдау тауып, осы жүйеның іс жүзінде жеке даму үшін тиімді және қажет екенін мойындады.