Маусымдық тұмау кезіндегі COVID-19

17 Қыркүйек 2020

Коронавирустық инфекцияның өзекті мәселелері бойынша онлайн семинарды медицина ғылымдарының кандидаты, Қоғамдық денсаулық және биомедицина профессоры Фатима Мейрхановна Шайзадина өткізді.

Семинарға университеттің білім алушылары мен оқытушылары қатысты. Әлемде және Қазақстанда covid-19 бойынша ағымдағы статистика ұсынылды. Профессор COVID-19 берілу механизмдері мен жолдарына тоқталып, патогеннің Науқастан бөлінуі ауру басталғанға дейін 48 сағат бұрын және аурудың басталуынан алғашқы 1-3 күнде басталуы мүмкін екенін, жеңіл/орташа жағдайларда 12 күнге дейін және ауыр жағдайларда 14 күннен астам уақытқа созылатынын атап өтті. Науқаспен байланыста болған кезде жұқтыру қаупі жақын байланыста 1-5% құрайды, 75-85% жағдайда инфекцияның берілуі отбасылық ошақтарда жүзеге асырылады. Халықтың 80-85% - ында инфекция жеңіл түрде жүреді. Өлім нәтижесі 3-5% құрайды.

Күзде және қыста тұмау мен COVID-19 бір мезгілде таралуы денсаулыққа үлкен қауіп төндіреді. Егер covid-19 және тұмау эпидемиялары бір-біріне сәйкес келсе және шамамен бір уақытта шыңына жетсе, ауруханаларға жүктеме көп болады. Елде COVID-19 таралуына қарсы жүргізілген карантиндік және шектеу шаралары тұмаумен де тежеуші әсер етуі мүмкін. Осыған байланысты бетперде кию, әлеуметтік алыстау сияқты алдын-алу шаралары ерекше маңызды. Тұмауға қарсы вакцинация-эпидемияның алдын алудың тиімді әдістерінің бірі. Қазіргі уақытта емханаларда тұмауға қарсы вакцинация жүргізілуде, профессор Фатима Мейірханқызы тыңдаушыларды вакцинациялауға, осылайша вирустың таралуын болдырмауға және аурудың неғұрлым ауыр ағымының алдын алуға шақырды.

1932