ҚМУ «Эразмус + бағдарламасы бойынша әуе қорғанысы жобалары нәтижелерінің әсері мен тұрақтылығы» институционалды мониторингінен өтті

22 Қыркүйек 2020

2020 жылдың 15 және 16 қыркүйегінде Қарағанды ​​медицина  университетінде біздің университет 2015 жылдан 2019 жылға дейін қатысатын Эразмус + әуе қорғанысы жобаларының институционалдық мониторингі өткізілді. Мониторингтің тақырыбы «Erasmus + бағдарламасының әуе қорғанысы жобалары нәтижелерінің әсері және тұрақтылығы» болды. Мониторингті Эразмус + бағдарламасының Қазақстандағы Ұлттық кеңсесі жүргізді. Коронавирустық инфекцияның қазіргі жағдайына байланысты бақылау жеке және қашықтықтан жүргізілді. Erasmus + MUK ағдарламасы нәтижелерінің тұрақтылығын бақылау мақсатында Erasmus + бағдарламасының Ұлттық кеңсесінің директоры Шайзада Умурзаковна Тасболатова келді, Innovation Management Consultancy бас директоры Рональд Воогдт онлайн режимінде Erasmus + MUK бағдарламасының нәтижелері мен нәтижелерін бағалау бойынша сарапшы ретінде жұмыс жасады.

Институционалдық мониторинг жекелеген жобалар шеңберінде де, жалпы университет деңгейінде де сәтті тәжірибені анықтау үшін менеджменттің тиімділігін, іске асырылатын жобалар нәтижелерінің әсерін және тұрақтылығын бағалау мақсатында жүргізілді. Институционалды мониторингтің нақты мақсаттары:

- нақты аяқталған жобалардың әсерін және олардың нақты нәтижелерін таралуы мен тұрақтылығы тұрғысынан бағалау;

- ағымдағы жобаларды және олардың алдыңғы жобалармен синергиясын бағалау;

- іске асырылып жатқан жобалардың мәртебесін оларды толықтыру, әсер ету және тұрақтылық тұрғысынан бағалау;

- халықаралық ынтымақтастық үшін жобалық менеджмент бойынша университеттің жалпы операциялық қабілетін және басқару деңгейін бағалау

- университетті интернационалдандырудың жалпы стратегиясындағы үйлесімділікті / жүйелілікті және университеттің жобаларға қатысуын талдау;

- университет ішіндегі және / немесе жеке жобалардағы озық тәжірибелерді анықтау.

Мониторингтің бірінші күні ҚМУ Басқарма Төрағасы - ректоры Раушан Сұлтанқызы Досмағамбетова қатысушыларға құттықтау сөз сөйледі. Тасболатова Шайзада Умурзаковна мен Рональд Вугдт институционалдық бақылаудың мақсаты мен ұйымдастырылуын түсіндірді. Сондай-ақ, бірінші күні ЕО ынтымақтастық бағдарламаларының ХБҚ-ға әсерін, жобаның тұрақтылығын басқаруды, жобаны іске асырумен байланысты проблемаларды бағалау мақсатында жоғары басшылықпен және университет әкімшілерімен сұхбаттар өткізілді. Сонымен қатар, Erasmus + халықаралық несиелік ұтқырлық бағдарламаларына қатысқан студенттермен және оқытушылар құрамы мен AUP өкілдерімен сұхбаттар өткізілді және жобалардың әсерін анықтау мақсатында жоба пайдаланушыларымен сұхбаттар өткізілді.

Мониторингтің екінші күні аяқталған және жүзеге асырылып жатқан жобалардың жұмыс топтарымен онлайн-кездесулер өткізілді. Әрбір жұмыс тобы жоба туралы ақпарат ұсынды: жобаның мақсаттары мен міндеттері атап көрсетілді, жобаның әсері, тұрақтылығы, таралуы, ХБК қолдау деңгейі мен қатысуы және проблемалары ұсынылды. Институционалды мониторингке барлығы 9 Tempus және Erasmus + жобалары қатысты:

• CANEREIH - Орталық Азиядағы білім беру, қоршаған ортаны қорғау саласындағы зерттеулер мен инновациялар желісі,

• EPBLnet - проблемалық оқыту мен виртуалды пациенттерді енгізуге бағытталған медициналық білім берудің ұлттық орталықтарының аймақаралық желісін құру;

• PEOPLE - адамдарды дамыту арқылы білім беру ұйымдарының дамуына ықпал ету,

• WELCOME - университеттің жаңа қауымдастықтарына жол ашу,

• TUTORIAL - Азиядағы қоршаған орта мен денсаулық сақтау саласындағы білім беру, зерттеулер мен инновациялар желісін нығайту,

• TAME - медициналық қателіктерді болдырмауға үйрету,

• TRUNAK - Қазақстандағы университет автономиясына көшу,

• ProlnCa - денсаулық сақтау қызметіне көшу кезінде мейірбике ісіндегі жоғары білімнің инновациялық әлеуетін алға жылжыту;

• SPRING - медициналық білім берудегі өзара сараптама құралдары мен міндеттерін анықтау.

Қорытындылай отырып, Тасболатова Шайзада Умурзаковна мен Рональд Вугдт мониторинг нәтижелерін шығарды. Университеттің Erasmus + әуе қорғанысы жобаларына белсенді қатысуы атап өтілді, біздің университеттің екі жобасын басқаруы (TRUNAK және TAME жобасы) оң сипатталды және Erasmus + MKM қатысушыларына жоғары әсер етуі атап өтілді. Шетелдік сарапшы университеттің интернационалдандыру стратегиясын атап өтті, онда университеттің халықаралық жобаларға қатысуы ерекше орын алады. Институционалды мониторинг бойынша қорытынды есеп дайындалады және бағалау мен ұсыныстармен ХБО-ға жіберіледі.