Балалар мен ересектердегі жұқпалы аурулардың өзекті мәселелеріне арналған форум

18 Сәуір 2023

2023 жылдың 4-5 сәуірінде Өзбекстан Республикасының Үргеніш қаласында Ташкент медицина академиясының Үргеніш филиалының базасында «Инфектология, медициналық паразитология, эпидемиология және микробиологияның дамуындағы заманауи тенденциялары» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтті.

Конференцияның сұрақтары балалар мен ересектердегі жұқпалы аурулардың эпидемиологиясы, клиникасы, емдеу және алдын алудың өзекті мәселелеріне арналды. Бұл ауқымды ғылыми-тәжірибелік іс-шара «тәжірибе бөлісу-көрсету-айту» форматында жүзеге асты.

Конференцияға Өзбекстан, Қарақалпақстан, Қазақстан, Қырғызстан, Ресей, Башқұртстанның жетекші ғалымдары қатысты.

Конференция пленарлық отырыс, 5 секция, жас ғалымдар байқауы, 11 постерлік баяндамалар аясында өтті. Барлығы 154 баяндама тыңдалды.

Құттықтау сөзбен конференцияны Өзбекстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі ИноятовА.Ш., Ташкент медицина академиясының Үргеніш филиалының директоры Рузибаев Р.Ю. ашып, қатысты.

№1 және №2 жұқпалы аурулар секциясының модераторлары Қазақстаннан келген профессорлар Бегайдарова Р.Х. және Кошерова Б.Н. болды.

Конференция бағдарламасы аясы өте кең болды және бірнеше бағытта жүргізілді: жедел респираторлы - вирустық және ішек инфекциялары, нейро- және ауа-тамшылы инфекциялар, гепатит, аса қауіпті инфекциялар, Covid-19, тәжірибеден алынған жағдайлар, жаңа және ескі инфекциялар.

Қазақстандық ғалымдарды Астана, Алматы, Қарағанды, Шымкент қалаларының жетекші инфекционистері құрады.

Қарағанды ​​медицина университеті атынан жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының ғалымдары: медицина ғылымдарының докторы, профессор, РАЕ академигі Бегайдарова Р.Х. және медицина ғылымдарының кандидаты, профессор Алшынбекова Г.К. қатысты.

Профессор Бегайдарова Р.Х.-ның баяндамасының тақырыбы: «Балалардағы іш өтуді емдеуге арналған еуропалық ұсыныстар». Емдеу мәселелері клиникалық дәрігердің көзқарасы бойынша үлкен қызығушылық тудырды, өйткені автор еуропалық ұсыныстарға сәйкес балалардағы антибиотиктермен байланысты іш өтудің клиникасы, диагностикасы, емі және алдын алу туралы өзінің клиникалық деректерімен бөлісті.

Профессор Алшынбекова Г.Қ.-ның баяндамасы «Асқазан-ішек жолдарының зақымдануы бар балалардағы Covid-19» (клиникалық жағдай), бұл автордың жеке деректері бойынша да қызықты болды.

Басты штаттан тыс инфекционист, профессор Кошерова Б.Н. «Жаңа шақырулар – Covid-19 және Ковидтан кейінгі синдром» (Қазақстан Республикасындағы Covid 19-мен күресу тәжірибесі) тақырыбымен өзекті мәселелер бойынша қатысты.

Конференция қызу пікірталас жағдайында өтті. Спикерлерге көптеген сұрақтар қойылып, оларға толық жауаптар берілді.Қорытындылай келе, конференцияға қатысушылар модераторларға конференцияны жақсы ұйымдастырғаны, егжей-тегжейлі және қызықты баяндамалары үшін алғыстарын білдіріп, ғылым мен тәжірибенің бұдан әрі ынтымақтастығына сенім білдірді.

Үргеніш қаласында өткен халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциямыз көне Хорезм патшалығының қаласы Хива қаласына экскурсиямен жалғасты.

Хива Өзбекстанның шөлді бөлігіндегі нағыз інжу-маржан. Мұнда бәрі бұрынғы қалпында сақталған, бәрі де ерекше: мәдени және сәулеттік мұра.

Шығыстың сәулетті әлемі, қаланың бүкіл тарихи бөлігі Ичан-Қала бекінісінің ішінде орналасқан.Хивадан электр сымдарын алып тастауға тұрарлық, телефондар мен басқа электрониканы жасырып, сіз өткен ғасырлардағы атмосфераға толығымен бата аласыз.

Қазақстандық конференцияға қатысушылар бұл қалаға риза және баршаңызға Түркі әлемінің інжу-маржаны мен мақтанышынбарып көруге кеңес береді.

Медицина ғылымдарының доктары, профессор, РАЕ академигі

Бегайдарова Роза Хасановна