Клиникалық фармакология: оқу жолындағы жетістіктер

28 Сәуір 2023

Клиникалық фармакология - бұл дәрі-дәрмектерді клиникалық қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін арттыру мақсатында дәрі-дәрмектердің адам ағзасына әсерін ғылыми негізде зерттейтін медициналық пән. Клиникалық фармаколог дәрігерлік мамандықтар номенклатурасында ерекше орын алады, өйткені басқа дәрігерлерден айырмашылығы, бұл маманның екі еңбек функциясы бар. Біріншісі-клиникалық. Екіншісі-ұйымдастырушылық-аналитикалық. Клиникалық функция емдеу-кеңес беру жұмысын қамтиды. «Стандартталған» емдеуге жауап бермейтін науқасқа кеңес беру қажет болған кезде басқа мамандықтардың дәрігерлері клиникалық фармакологқа жүгінеді. Ұйымдастырылған-аналитикалық функция-сараптамалық қызметпен және медициналық ұйымдағы дәрілік заттардың айналымымен байланысты.

«ҚМУ» КеАҚ клиникалық фармакология және дәлелді медицина кафедрасында «Клиникалық фармакология» ББ бойынша резидентурада болашақ мамандарды даярлау жүргізіледі. Бұл резидентураның клиникалық базасы ретінде Қарағанды қаласының жетекші көпсалалы клиникалары: Медицина университеттің клиникасы, «проф. Х.Ж. Мақажанова атындағы көпсалалы аурухана» ШЖҚ КМК,«Облыстық балалар клиникалық ауруханасы» КМК, «Облыстық клиникалық аурухана» ШЖҚ КМК. Клиникалық базаларда өткізілетін барлық емдеу іс - шараларына резиденттердің қатысуы үшін штатта кафедра қызметкерлерінің клиникалық фармаколог-дәрігерлері ретінде осы клиникалардың болуы үлкен рөл атқарады. Оқыту кезеңінде резидент емдеу қызметінің барлық түрлеріне тартылады: пациенттер мен дәрігерлерге дәрілік заттарды ұтымды пайдалану мәселелері бойынша кеңес беру, клиникалық-фармакологиялық сараптама жүргізу, емханада, фармакологиялық қадағалауда және т.б. дәрілік айналым процесіне қатысу.

Сонымен қатар, еңбек функцияларының ерекшелігін ескере отырып, клиникалық фармаколог-дәрігерді дайындаудағы маңызды аспект ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу болып табылады. Резидент-клиникалық фармаколог оқытудың ғылыми компонентін орындай отырып, зерттеушінің, медициналық сарапшының, менеджердің дағдыларын дамытады. Сондықтан резиденттер үшін зерттеу нәтижелерін жариялау және нәтижелерді медициналық қауымдастыққа ұсыну өте маңызды.

12-13 сәуірде «Астана медицина университетінде» КеАҚ  ғылым қызметкерлері күніне орай студенттер мен жас ғалымдарға арналған «Ғылым және жастар: ашылулар мен перспективалар» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.  Конференция аясында «Клиникалық фармакология» мамандығы бойынша резидент Ж.Б. Аят «Гериатриялық практикадағы дәрі-дәрмек терапиясының қауіпсіздігі» тақырыбындағы секциялық баяндамамен қатысты.

Осы бағыттағы зерттеулер егде жастағы пациенттерде препараттарды қолдану қаупін ескере отырып, өзекті және сұранысқа ие болып табылады. Баяндаманы резидент жоғары деңгейде ұсынды, көптеген оң пікірлер алды және «Пациенттердің қауіпсіздігі» секциясында бірінші орынды иеленді.