Сарыарқа ескерткіштерінің бойында

21 Қыркүйек 2023

2023 жылдың 8-10 кыркүйегі аралығында Қазақстан тарихы және әлеуметтік-саяси пәндер кафедрасымен ҚМДБ-ның тарихи-өлкетану үйірмесінің тұрақты қатысушылары Қарқаралы таулы орман оазисінің тарихи-географиялық көрікті жерлеріне саяхат жасады. Сарыарқаның ең әдемі түкпірлерінің бірі.

Қарқаралыда болған 3 күнге жуық уақыт ішінде ұзындығы 16 шақырымға (өте ойлы-қырлы жерлерден) жететін қызықты маршруттарды аралап, Абай Құнанбаев, ақын Мәди Бәпиұлы сынды өткен дәуірдің көрнекті тұлғаларының ескерткіштерімен таныстық. Сондай-ақ 1921 жылғы оқиға, яғни азамат соғысы аяқталып жатқанда, коммунарлар, Кеңес үкіметінің өкілдері Қарқаралыда «ақтардың» қолынан қаза тапқан (қалада олардың құрметіне ескерткіш бар) туралы білді. Біздің үйірменің көшпелі отырысы өтті, онда «Стоматология» мамандығының 4 курс студенті Махди Мухаммад Тофик Абуайен презентация көрсетіп, Марокко мәдениеті, атап айтқанда, Марокко тойларында орындалатын музыка, бұл біздің топ мүшелерінің шынайы қызығушылығы мен қошеметін тудырды.

Саяхатта біздің арамызда кездесулерге тұрақты қатысушылар, үйірме жетекшісі (2015 жылдан бастап) қазір Астана қаласында жұмыс істейтін Әдел Әбенова, университетіміздің  хирургы Санжар Жұманбаев жұбайы Дианамен (сонымен қатар дәрігер) болды. Павлодар қаласының оңалту дәрігері Айя Қалыбекова, таза ауада іс-шаралар мен тарихты жақсы көретін басқа да көптеген адамдар, сонымен қатар оқытушылар – ассистент-проф. Рысбекова Б.Б., ассистент – проф. Ковтун О.А., көмекші. проф. патология анатомия кафедрасы Котов Е.А.

Бұл сапарға қатысушылардың айтуынша, экскурсиялар қызықты болды, ал Қарқаралы тауларындағы жорықтар оқиғаға толы болды!

А.Б. Долгополов: тарихи-өлкетану үйірмесінің жетекшісі.