Өлкетану клубының онлайн отырысы

09 Желтоқсан 2023

2023 жылдың 10 қарашасында өлкетану үйірмесінің кезекті отырысы өтті, оны онлайн форматта өткізу туралы шешім қабылданды. Баяндаманың бұл түрі Астанада оқып, тұрып жатқан Назарбаев Университетінің магистранты Эммануэль Закка (Нигерия) болғандықтан таңдалды. Оның қасында ағылшын тілінен аудармашы ретінде жоғарыда аталған елордалық университеттің магистранты Валентина Барханская болды, ал таяуда біздің университет – ҚМУ-нің жалпы медицина мамандығы бойынша түлегі болды.Батыс Африкадағы қарқынды дамып келе жатқан мемлекет Нигерия тарихы мен мәдениетін осы елдің тумасы аузынан білу идеясын біздің үйірме жетекшісі Абенова Адель ұсынды, ол магистратурада да оқиды. Астанадағы осы университеттің студенті. Әлеуметтік желілерге арналған түрлі-түсті шақыруды әдеттегідей «Жалпы медицина» мамандығының 2 курс студенті Данил Әбдіғафуров дайындады.

Эммануэльдің жанды және мазмұнды баяндамасынан біз б.з.б. 1 мыңжылдықтың ортасында білдік. e. Нигерияның орталық бөлігінде, Йос үстіртінде ежелгі Нок өркениеті қалыптасты, ол тас дәуірінен темір дәуіріне, содан кейін басқа да ортағасырлық мемлекеттерге көшуді белгіледі.Бірнеше ғасырлық британдық отаршылдық үстемдігінен кейін Нигерия 1960 жылы 1 қазанда тәуелсіз мемлекет болды.

Біз қазіргі Нигерия халықтарының мәдениеті туралы көптеген қызықты нәрселерді білдік; Сонымен тұсаукесерде ырғағы мен мәнеріне жұғатын ұлттық билердің бейнеролигі көрсетілді.Эммануэль қысқаша сөз сөйлеп, өз елінің туристік орындарының фотосуреттерін көрсетті, тіпті, біздің өтінішіміз бойынша өзінің мемлекеттік әнұранының бір шумағын орындап, дүркіреген қошемет көрсетті! Бізге спикердің өтініші бойынша дәстүрлі киім киген Нигериядан келген жас ерлер мен қыздардың фотосуреттерін көрсетті.

Нигериялық студенттер дәстүрлі киіммен; суретті түсірген.

Әсіресе біздің кездесуіміз үшін! (2-суретті қараңыз).

Оған қоса ол онлайн аудиторияның сұрақтарына жауап берді және қазақстандықтарды өз Отанына қонақ және турист ретінде келуге шақырды! Кездесу соңында қатысушылар – кафедра оқытушылары, студенттер, сонымен қатар университетіміздің магистранттары мен резиденттері спикерге Нигерияның тарихы мен мәдениеті туралы қызықты әңгімесі үшін алғыстарын білдірді. Эммануэль Закка мен Валентина Барханская Астанада басып шығара алатын кафедраның тарихи-өлкетану үйірмесінің жұмысына белсенді қатысқаны үшін Қазақстан тарихы кафедрасының электронды форматтағы дипломдарын алды.

Тарихи-өлкетану үйірмесінің жетекшісі:                      А.Б. Долгополов