Karaganda Medical University
«Medicine and Ecology» journal
Monthly newspaper «Medic»
Home
Institute of Public Health and Professional Health of "MUK" NC JSC
Schedule of admission of professional health Clinic consultants

Schedule of admission of professional health Clinic consultants

Schedule of admission of professional health Clinic consultants

Schedule of admission of professional health Clinic consultants for October 2019

OFFICE OF ULTRASONIC AND FUNCTIONAL DIAGNOSTICS

Office of ultrasonic diagnostics No. 106

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

08.00-14.00

Assistant

Zholdybaeva Gulfayruz Abylayevna

  (interval 20 minutes)

09.00-14.00

Yevstafiev Yevgeny Borisovich

PAID RECEPTION

Assistant

Zholdybaeva Gulfayruz Abylayevna

  (interval 20 minutes)

09.00-14.00

Yevstafiev Yevgeny Borisovich

PAID RECEPTION

Doctor of ultrasound diagnostics

Devdariani Khatuna Georgievna

(30 minutes interval)

22-Saturday 12.10

Professor

Baisheva Tatiana Arystanovna

4-Saturday 26.10. -

Professor

Baisheva Tatiana Arystanovna

14.00-20.00

Yevstafiev Yevgeny Borisovich

PAID RECEPTION

Assistant

Rain Anna Vladimirovna

  (interval 15 minutes)

13.30-18.00

Yevstafiev Yevgeny Borisovich

PAID RECEPTION

Assistant

Rain Anna Vladimirovna

  (interval 15 minutes)

13.30-18.00

Assistant

Ulmeken Data Cayirova Orynbaeva

(20-minute interval))

15.00-19.00

Office of ultrasonic diagnostics № 220

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Assistant

Shako Maksim Sergeevich

09.40-17.20

Assistant

Shako Maksim Sergeevich

11.00-17.20

Assistant

Shako Maksim Sergeevich

09.40-17.20

09.10. –14.00-17.00

Assistant

Shako Maksim Sergeevich

11.00-17.20

Assistant

Kiverov Maksim Sergeevich

09.40-17.20

Office of ultrasonic diagnostics223

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday 9.00-14.00

14:00-20:00

Assistant

Kaliyeva Galiya Telibekov

(interval 20 minutes)

Assistant

Kaliyeva Galiya Telibekov

(interval 20 minutes)

13.00-18.00

Office of functional diagnostics

Office fegds, VKS №101-102, 140

Time

Monday 

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday 9.00-14.00

08.00-16.00

Kim Alexander Vladimirovich

Kim Alexander Vladimirovich

Kim Alexander Vladimirovich

Kim Alexander Vladimirovich

Kim Alexander Vladimirovich

X-ray diagnostics office 143

Time

Monday 

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday 9.00-14.00

08.00-14.00

Korchagina Tatiana Borisovna

Korchagina Tatiana Borisovna

Korchagina Tatiana Borisovna

Korchagina Tatiana Borisovna

Korchagina Tatiana Borisovna

Smad, Holter ECG monitoring ЭКГ №219

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

09.00-10.00

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

10.00-10.30

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Tentacles Muhamedali Alanovich

SMAD

Office of spirography 222

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

11.00-12.00

The office of the ECG, Electroencephalography №225

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

10.30-11.30

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

11.30-12.30

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Gerasimenko Galina Viktorovna

ECG

Surgical profile

The Cabinet's consultation 201

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

14.00-20.00

Professor

Gazizov Otegen Marjanovic

14.00-18.00

PAID RECEPTION

Professor

Saule Arinova Mosevnina

14.00-18.00

Office of urologist, surgeon, angiosurgeon, neurosurgeon №205

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday09.00-12.00

08.00-14.00

Docent

Stepanenko Gennady Anatolyevich

Urologist

08.30-12.00

Assistant

Tyshkanbaev Yerbolat Bekbulatovich

Surgeon

Docent

Ibrahimkhan Nurlan Keneshuly

Neurosurgeon (vzr., det)

Assistant

Tyshkanbaev Yerbolat Bekbulatovich

Surgeon

Assistant

Sanaa Armat Mahkambaeva

Neurosurgeon (vzr.,det)

14.00-

20.00

Mestulov Suhrob Aliev

Urologist

14.00-17.00

Mestulov Suhrob Aliev

Urologist

14.00-17.00

Mestulov Suhrob Aliev

Urologist

14.00-17.00

Mestulov Suhrob Aliev

Urologist

14.00-17.00

Assistant

Tyshkanbaev Yerbolat Bekbulatovich

Surgeon

Office of the surgeon of occupational diseases №208

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday09.00-12.00

09.00-13.00

Gynecologist's office №209-210

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

08.00-16.00

Doctor of the highest category Danilina Elena Vladimirovna

Doctor of the highest category Danilina Elena Vladimirovna

Doctor of the highest category Danilina Elena Vladimirovna

Doctor of the highest category Danilina Elena Vladimirovna

Doctor of the highest category Danilina Elena Vladimirovna

16.00-20.00

Assistant

Kalutskaya Natalia Sergeevna

 (interval 15 minutes)

Assistant

Kalutskaya Natalia Sergeevna

 (interval 15 minutes)

Ophthalmologist's office 213

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

08.00-14.00

The doctor said. categories

Arinova Alma Ivanovna

Det. ophthalmologist

rofessor

Arinova Gulnara Pseudoin

Adult ophthalmologist

On sick leave

Professor

Shusterov Yuri Arkadievich

PAID RECEPTION

10.00-13.00

01.10-11.10-teams.

Assistant

Ahmediarov Botakoz Sergeievna

adult ophthalmologist

30.09-04.10 - does not accept

Assistant

Kuznetsova Vera Ivanovna

adult ophthalmologist

(the interval of 40 min.)

Pediatric profile

Office of pediatric gynecologist, pediatric infectious disease specialist, pediatric orthopedic traumatologist, pediatric surgeon, pediatric psychotherapist№211

Time

Monday 

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday 9.00-14.00

08.00-14.00

Professor

Altynbekova Gollerbach Kanagatova

Det. Infectiologist

09.00-15.00

Turdunova Gulmira Sansyzbaevna

Pediatric gynecologist

09.00-12.00

Assistant

Ainash Dyusembaeva Ermuhanova

09.00-15.00

Turdunova Gulmira Sansyzbaevna

Pediatric gynecologist

09.00-12.00

Assistant

Zolotareva Oksana Anatolievna

09.00-15.00

Shaimerdenova Dana Serikovna

Children's therapist

(interval of 25 minutes)

14.00-20.00

Doctor

Izteleuova Asel Maratovna

Children's infectious disease

 (interval 15 minutes) 14.00-17.00

Assistant

Shaimerdenova Dana Serikovna

Children's therapist

(interval of 25 minutes)

16.00-20.00

Assistant

Nakakaawa Gulmira Ermekbaeva

12.00-18.00

Office of pediatric endocrinologist, pediatric neurologist, pediatric gastroenterologist, pediatric cardiologist, pediatric nephrologist, pediatric allergist-immunologist №214

Time

Monday 

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

08.00-14.00

Assistant

Turlybekova Saule Amantayevna

Pediatric gastroenterologist

Professor

Tokmakova Bibigul Tuleubaeva

pediatric cardiologist

Professor

Dyusenova Sandugash Bolatovna,

pediatric nephrologist

Assistant

Dedova Olga Yurievna

Children's allergist

Professor

Kuzgibekova Almagul Bolatovna

Det.gastroenterologist

14.00-20.00

Professor

Kuzgibekova Almagul Bolatovna

Det. gastroenterologist

14.00-18.00

Assistant Semenikhina

Polina Sergeevna

Pediatric neurologist

(interval 20 minutes)

14.00-18.00

Professor

Eremicheva Galina Georgievna

pediatric endocrinologist

14.00-18.00

Assistant Semenikhina

Polina Sergeevna

Pediatric neurologist

(interval 20 minutes)

14.00-18.00

Therapeutic profile

Dermatocosmetologist's office 136

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

09.00-16.20

Sadvokasova Gulmira Mukhtarovna

Sadvokasova Gulmira Mukhtarovna

Sadvokasova Gulmira Mukhtarovna

Sadvokasova Gulmira Mukhtarovna

Sadvokasova Gulmira Mukhtarovna

Physiotherapy rooms №105-140

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

09.00-12.00

The office of the neurologist № 215

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday 9.00-14.00

08.00-14.00

Assistant

Shaikenov Daulet Saulebekovich

 (30 minutes interval)

09.00-14.00

Professor Grigolashvili Marina Arcelona

09.00-14.00

Assistant

Shaikenov Daulet Saulebekovich

 (30 minutes interval)

09.00-14.00

Assistant

Kim Ekaterina Danilovna

(30 minutes interval)

09.00-14.00

Assistant

Lisitsyn Valery Yurievich

14.00-20.00

Assistant

Matubraimov Saltanat Talgatovna

(30 minutes interval)

Professor

Belyaev Ruslan Andreevich

(interval 20 minutes) 14.00-18.00

PAID RECEPTION

Assistant

Lisitsyn Valery Yurievich

Professor,

doctor of the highest category

Omarova Sholpan Kabidenovna

 (interval 30 minutes) 14.00-19.00

Professor

Smagulov Amirzhan Muratovich

11.10-business trip

The office of a rheumatologist, neurologist №227

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

08.00-14.00

Ospanova Gauhar Ganievna

Rheumatologist

08.30-14.00

14.00-18.00

Assistant

Amanzholov Sultanbek Meiramovich

Neuropathologist

14.00-17.30

(interval 20 min)

Assistant Professor

Toremuratov Damir

Tuleubaeva

(30 minutes interval)

Rheumatologist

09.00-14.00

Assistant

Matubraimov Saltanat Talgatovna

Neuropathologist

(30 minutes interval)

Assistant Professor

Toremuratov Damir

Tuleubaeva

(30 minutes interval)

Rheumatologist

09.00-14.00

Doctor

Shalygina Anna Andreevna

Rheumatologist

Office of hematologist, nephrologist, oncologist-mammologist №257

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

8.00-

14.00

Professor

Abeuova Bibigul Amangeldievna

Nephrologist (vzr., det.)

09.00-14.00

Professor

Bacheva Irina Viktorovna

Nephrologist

09.00-13.00

08-17. 10.- mission

50/50

Assistant

Umirbaev Assel Iltaeva

Nephrologist

09.00-14.00

Professor

Turgunova Lyudmila Gennadievna

Hematologist

08-17. 10.- mission

Professor

Zhusupova Ayman Maksutovna

Hematologist

(30 minutes interval)

09.00-13.00

30.09-07.10 - does not accept

14.00-

20.00

Acting associate Professor

Beisenbayeva Anel Rysbekova

Oncologist-mammologist

(interval 15 minutes)

14.00-16.00

Assistant

Umirbaev Assel Altaeva

Nephrologist

  14.00-18.00

Assistant

Butyugina Maria Nikolaevna

Hematologist

(30 minutes interval)

14.00-18.00

Professor

Orphan Valentina Bronislavovna

Oncologist-mammologist

(interval 15 minutes)

 14.00-16.00

Assistant

Butyugina Maria Nikolaevna

Hematologist

(30 minutes interval)

14.00-18.00

The office of the pulmonologist, gastroenterologist № 258

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

8:00-14.00

Professor

Zhusupova Ayman Maksutovna

Gastroenterologist

(30 minutes interval)

09.00-13.00

30.09-07.10 - does not accept

Professor

Ibraeva Lyazzat Kaltayeva

Pulmonologist

09.00-13.00

09-17. 10.- mission

Professor

Omarkulov Bauyrzhan Kabdenovich

Gastroenterologist

Assistant

Khokhlova Julia Anatolievna

Pulmonologist

09.00-14.00

(30 minutes interval

Professor

Bakirova Ryszhan Emelina

Pulmonologist

09.00-13.00

PAID RECEPTION

14.00-20.00

Assistant

Khokhlova Julia Anatolievna

Pulmonologist

14.00-18.00

(30 minutes interval)

Office of infectious diseases specialist, allergist-immunologist, dermatovenerologist №259

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

8.00-14.00

Assistant, doctor of the highest category Kolmogorova Ekaterina Leonidovna

Infectiologist

Associate Professor

Kim Antonina Arkadievna

  Infectiologist

Assistant

Beisenova Of Guljahan Rahimbaeva

Infectiologist

(30 minutes interval)

09.00-14.00

Professor

Erzhan Zhunusov Sabolovic

Infectiologist

14.00-17.00

Assistant

Beisenova Of Guljahan Rahimbaeva

Infectiologist

(interval 20 minutes)

14.00-18.00

Assoc.professor

Kazimirova Olga Vasilievna

Allergist-immunologist

Professor

Kosherova Bakhyt Nurgalievna Infectious Disease

Office of endocrinologist, psychotherapist №260

Time

Monday 

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

8.00-14.00

The doctor said.categories

Serikbaeva Aigul Amanbekovna

Endocrinologist

28.10-03.

11-business trip

Assistant

Tauesheva Zauresh Bakhytzhanovna

The adult endocrinologist

The doctor said. categories

Serikbaeva Aigul Amanbekovna

Endocrinologist

28.10-03.11-business trip

14.00-20.00

Assistant

 Chekanov Dmitry Mikhailovich

Psychotherapist

16.00-19.00

Assistant

 Chekanov Dmitry Mikhailovich

Psychotherapist

16.00-19.00

  Service primary care

Office of General practitioners - 3.4 №149

Каb.

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

3 Uch

Narmasheva Danna Saparovna 09.30-13.30

4 Uch

Lazareva Galina Viktorovna 08.00-12.00

Office of General practitioners - 2 №150

Каb.

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

Even days 12.00-20.00 kusaeva Gulnara Mukashevna

Odd days 08.00-16.00 kusaeva Gulnara Mukashevna

Saturday 05.10

Kusaeva Gulnara Mukashevna

3 Saturday 19.10-kusaeva Gulnara Mukashevna

Office of General practitioners - 1152

Каb.

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday9.00-14.00

Odd days 12.00-20.00 Egeubaeva Karlygash Sarkytovna

Even days 08.00-16.00 Egeubaeva Karlygash Sarkytovna

2 Saturday 12.10 –

Karlygash Sarkytovna Egeubaeva

4-Saturday 26.10 -

Karlygash Egeubaeva

Sarkytovna

Therapist's office 153

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

08.00-16.00

Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

1 - Saturday07.09. -Doctor

Nikitina Olga Vladimirovna

3 – сSaturday21.09 – Bobyrev Semyon Sergeevich

16.00-20.00

Doctor

Bobyrev Semyon Sergeevich

ADMISSION OF FOREIGN STUDENTS

Doctor

Bobyrev Semyon Sergeevich

ADMISSION OF FOREIGN STUDENTS

Doctor

Bobyrev Semyon Sergeevich

ADMISSION OF FOREIGN STUDENTS

Doctor

Bobyrev Semyon Sergeevich

ADMISSION OF FOREIGN STUDENTS

Doctor

Bobyrev Semyon Sergeevich

ADMISSION OF FOREIGN STUDENTS

The offices of the administration №231, 218, 242

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 9.00-14.00

09.00- 18.00

Chief physician Amanbekova Aigul Ukenova

Chief physician Amanbekova Aigul Ukenova

Chief physician Amanbekova Aigul Ukenova

Chief physician Amanbekova Aigul Ukenova

Chief physician Amanbekova Aigul Ukenova

09.00- 18.00

Deputy head of BP. by APP

Asanova Aigul Mazhitovna

Deputy head of BP. by APP

Asanova Aigul Mazhitovna

Deputy head of BP. by APP

Asanova Aigul Mazhitovna

Deputy head of BP. by APP

Asanova Aigul Mazhitovna

Deputy head of BP. by APP

Asanova Aigul Mazhitovna

09.00- 18.00

Head. SPVK Volchanskaya Svetlana Ivanovna

Head. SPVK Volchanskaya Svetlana Ivanovna

Head. SPVK Volchanskaya Svetlana Ivanovna

Head. SPVK Volchanskaya Svetlana Ivanovna

Head. SPVK Volchanskaya Svetlana Ivanovna

Agreed:

The chief physician of the bullpen   Amanbekova А.U.

Deputy chief physician for APP and BDO   Asanova А.М.