Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні

09 Маусым 2015

29 мамырда СӨӨБК ғылыми секторының белсендері, Қазақстан Альянсы студенттерімен Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күніне арналған дөңгелек үстелді өткізді.

КСРО кезеңінде мемлекеттің қатал жазалау саясаты тұрғындар арасында елеулі құрбандарға әкелді. Жазалау миллиондаған кеңес азаматтарын шалып өтті. Тек Қазақстанда, 1932-1933 жж. жаппай ашығу кезеңінде біржарым миллиондаған адамдар қайтыс болды және 600 мыңнан астам қазақтар республиканы тастап кетті. Билеуші саясат қарулы сөздерімен әрбір сәт сайын қатал жоюға шақырды.

Дөңгелек үстел барысында саяси қуғын – сүргін ауқымы, көрнекті мәдени қайраткерлердің  өмірбаяны, ғылыми, қуғын – сүргінге жойылатын көркемөнер туралы баяндамалар оқылды. 1928 жылы «ұлтшылдық буржуазияны» айыптауы бойынша Ахмет Байтұрсынов, Міржақов Дулатов, Мағжан Жұмабаев, Жүсіпбек Аймауытов, Халел Ғаббасов секілді және басқа да әйгілі тұлғалар қамауға алынды. 1930 жылы қыркүйекте Мұхамеджан Тынышпаевты, Халел Досмұхамедовты, Жақып Ақбаевты және басқаларды тұтқынға алды. 1937-1938 жж. барлығына жуығын жазалады. Саяси қуғын-сүргіндер құрбандары арасында Тұрар Рысқұлов, Нығмен Нұрмақов, Сұлтанбек Ходжанов, Ұзақбай Құлымбетов, Ораз Жандосов, Әбілхайыр Досов, Смағұл Садуақасов, Темірбек Жүргенов, Әлихан Бөкейханов, Сәкен Сейфуллин, Ілияс Жансүгіров, Бейімбет Майлин, Құдайберген Жұбанов, Санжар Асфендияров және көптеген есімдерді еске түсіруге болады. Қазіргі Қазақстандағы қазақ халқының лайықты ұлдарының есімдерімен елімізде көшелер және мемлекеттік мекемелер аталған. Олардың еңбектерін ғалымдар, студенттер, оқушылар зерттеуде және ізденуде. Олардың құрметіне елімізде ескертіштер және мемориалды тақталар тұрғызылған.

Саматов Темірлан

ҚММУ СӨӨБК төрағасы