Медициналық білім беру сапасын арттыру үшін

06 Қазан 2020

Академиялық адалдық, ұтқырлық принциптерін насихаттау және нығайту, медицина саласындағы адами ресурстар мен сапалы білім беруді жетілдіру мақсатында 2019 жылы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қолдауымен «Қазақстандық медициналық кеңес «Медициналық білім және ғылым ұйымдарының қауымдастығы» ЗТБ (бұдан әрі - Қауымдастық) құрылды.

Есепті кезеңде Қауымдастық ұйымдастыру-әкімшілік жұмысынан басқа, денсаулық сақтау саласын дамытуға тікелей мүдделі коммерциялық емес ұйым ретінде денсаулық сақтау саласындағы көптеген әлеуметтік маңызы бар жобаларға, оның ішінде МӘМС енгізу жөніндегі жобаларға тікелей қатысты.

Негізгі қызметті - медициналық білім беру сапасын арттыруды іске асыру шеңберінде Қауымдастық ҚР ДСМ ҒАРД-мен бірлесіп денсаулық сақтаудағы еңбек ресурстарын жоспарлау және болжау және саланың басымдықтары мен бөлінетін қаражатты ескере отырып, үздіксіз кәсіби дамуды (ҮКД) одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша ДСДРО-ның кадр ресурстары обсерваториясымен өзара іс-қимылды жетілдіру мәселесін зерттеді. «ҚазҰМУ» КеАҚ базасында Заманауи эпидемиологияның, гигиенаның, санитарлық салауаттылықтың және денсаулық мәселелеріндегі сауаттылықтың неғұрлым сұранысқа ие бағыттары бойынша мамандарды даярлау бойынша ұсыныстар мен бағдарламаларды әзірлеу бойынша жұмыс тобын құруға қатысты, сондай-ақ денсаулық туралы жаңа Кодекс шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсынымдар дайындауға қатысты.

Қауымдастық Денсаулық сақтау кадрлары біліктілігінің кәсіби деңгейін қолдауға және дамытуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастырды және өткізді:

- Пікірталас алаңдары («Медициналық инциденттерді қылмыстық сипаттан арылту мәселелерін бастамашылық ету және талқылау» – «Денсаулық сақтау менеджері сертификаты-формальдылық немесе сапаны қамтамасыз ету», «Денсаулық сақтау менеджментін өзгерту арқылы денсаулық сақтау жүйесін жақсарту»);

- Медициналық білім беру мен биомедицинаның өзекті мәселелері бойынша жарияланымдар.

Қауымдастық медициналық қоғамдастық үшін өткізетін ақпараттық-ағартушылық қызмет шеңберіндегі іс-шаралардың ішінде медициналық жоғары оқу орындарының стратегиялық серіктестерінің қатысуымен COVID-19 өзекті мәселелері бойынша тақырыптық вебинарлар мен трансляциялар маңызды рөл атқарады.

Қауымдастық Денсаулық сақтау кадрларын даярлау сапасын арттыруға ықпал ететін іс-шараларға қатысты:

- білім беру бағдарламаларының өзекті мазмұнын қамтамасыз ету үшін Қауымдастық білім беру бағдарламаларының сараптамасын ұйымдастыру және медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларының бірыңғай каталогын жүргізу бойынша жұмыс жүргізуде;

- 005 республикалық бюджеттік бағдарлама шеңберінде ПП және ПК бағдарламаларын әзірлеу және сараптау, «Денсаулық сақтау» бағыты бойынша РОӘК ОӘБ отырысында мәселелерді дайындау және талқылау ұйымдастырылды».

Қауымдастық медициналық ұйымдардың мамандары үшін МӘМС дамыту мәселелері бойынша мастер-класс ұйымдастырды және өткізді. Әрі қарай ұлттық тәуелсіз емтихан орталығымен ынтымақтастық аясында оқытудан кейін барлық тыңдаушылар тестілеуден өтіп, сертификаттар берілді.

Қауымдастық медициналық білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысты:

- «Денсаулық сақтау» бағыты бойынша РОӘК ОӘБ отырысында мәселелерді дайындау және талқылау»;

- ғылыми-зерттеу бағдарламаларын/жұмыстарын мемлекеттік қаржыландыруды алуға бірлескен өтінімдер беру;

- университеттік ауруханалар құрылысын жоспарлауға қатысу;

- өңірлердің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды енгізуге дайындығын қамтамасыз ету үшін құрылтайшылар және атқарушы орган В.И. Ахметов тұлғасында еліміздің өңірлерінде МӘМС енгізу жөніндегі орталық штабтың жұмысына қатысты.

Жыл бойы келесі ұйымдармен ынтымақтастық туралы меморандумдар жасалды:

- Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы;

- Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы;

- Ұлттық тәуелсіз емтихан орталығы;

- «Астана» оқу-клиникалық орталығы» ЖШС.

Қауымдастық қызметін ілгерілету үшін Қауымдастық сайты әзірленді – www.kazmc.kz Instagram Facebook, Youtube, instagram (Medicina_nobilissima) парақшалары мен арналары құрылды.

Қауымдастық ҚР Президенті Қ.К. Тоқаевқа, сондай-ақ Нұр-сұлтан және Алматы қалаларының әкімдеріне бірнеше үндеу жолдады.

Қауымдастықтың әлеуметтік желілік қызметін интернет арқылы сүйемелдеуді және ілгерілетуді қамтамасыз ететін компаниялармен стратегиялық әріптестік туралы келісімдер жасалды.

Тамыз айының соңында Қауымдастық Жарғысы бойынша Қауымдастық Кеңесінің төрағасы атынан «Астана медицина университеті» КеАҚ ректоры Дайнюс Павалькис өкілеттігінің мерзімі өтіп кетті, осылайша соңғы жалпы жиналыста Қауымдастық Кеңесінің жаңа төрағасы - Асфендияров атындағы ҚазҰМУ ректоры Нұрғожин Талғат Сейітжанұлы сайланды және Вице-президент болып Досмағамбетова Раушан Сұлтанқызы «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ ректоры болып сайланды.

Өз кезегінде профессор Дайнюс Павалькис қазақстандық медициналық қоғамдастыққа жемісті жұмыс пен жоспарлардың жүзеге асуын тіледі.