Еріктілер жылынаяқтай отырып

04 Желтоқсан 2020

«Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасының іс-шараларын іске асыру шеңберінде Қазақстан тарихы және әлеуметтік-саяси пәндер кафедрасы ҚМУ КЕАҚ жастармен жұмысы жөніндегі бөлімімен бірлесіп 26.11.2020 ж.  «Еріктілер жылын аяқтай отырып» тақырыбында тұрақты жұмыс істейтін «Жаңғыру жолы» әдістемелік семинарының онлайн-отырысын өткізді.

Семинар модераторлары ретінде С.А. Никифорова, А.С. Ламанова, О.А. Ковтун, Ю.Г. Осинцева, А.А. Инджиголян сөз сөйледі.

Бұрынғыдай, кездесу географиясы кең болды және қатысушылардың алуан түрлілігін ұсынды. Семинар аясында Қарағанды медицина университеті мен Е.А.Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің студенттері пікір алмасты, еріктілер қозғалысына енген «Next Generation Volunteers» ҚМУ КЕАҚ волонтерлік ұйымының мүшелері, Қарағанды қаласының №93 гимназиясының және Абай қаласының №14 мектеп-лицейінің оқушылары қатысты.

«Жаңғыру жолы» ҚХА аймақтық штабының мүшелері мен Қарағанды облысы Қазақстан халқы Ассамблеясының мүшелері біздің семинардың тұрақты және құнды қатысушылары болды.

Бұл іс-шараның мақсаты еріктілердің COVID-19 пандемиясымен белгіленген және бүкіл қоғам үшін қиын кезең ішінде қол жеткізген нәтижелерін қорытындылау болды. Осы қорқынышты аурудың таралуы жағдайында еріктілік өзінің өміршеңдігін көрсетті және еріктілер қозғалысының әртүрлі салаларында практикалық тәжірибе алмасып, осы бағытта жұмысты жалғастыру қажеттілігін дәлелдеді.

Іс-шараны ҚМУ КЕАҚ комплаенс-офицері А.Н.Урмашов ашып, қатысушыларды Қазақстандағы еріктілер жылының нәтижелерімен таныстырды.

«Қазақстан еріктілер лигасы» қоғамдық қорының аймақтық филиалының директоры Аслан Қабегенов өз сөзінде Қазақстан еріктілер лигасының көпқырлы қызметі туралы, қоғамға пайдалы болғысы келетін және оларға мұқтаж азаматтарға жан-жақты көмек пен қолдау көрсеткісі келетіндерді осы ұйымға мұқият іріктеу туралы айтып берді.

«Жаңғыру жолы» ҚХА республикалық жастар қозғалысының өңірлік штабының жетекшісі Нұрсұлтан Тәліпов жиналғандарды Қарағанды облысы ҚХА жастарының еріктілік  жұмыс тәжірибесі туралы хабардар етіп, Қарағанды медицина университеті мен қаланың басқа да білім беру ұйымдары студенттерінің ерліктер етіндегі белсенді жұмысына назар аударды.

«ҚМУ» КЕАҚ 2 курс студенті Сергей Касьянов өз сөзінде медициналық еріктіліктің теориялық аспектілерін, ерекшеліктерін және негізгі бағыттарын қарастырды, сондай-ақ жазғы кезеңде пандемия шыңында еңбек еткен жедел жәрдем дәрігері ретінде еріктілермен жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Ол еріктілердің дәрігерлерге көрсеткен көмегін жоғары бағалады және әр минут есепте болған кезде ерекше құнды.

Семинарда «ҚМУ» КЕАҚ 5 курс студенті, қазір бүкіл Қазақстанға танымал Дарын Әбілжановтың «COVID-19 пандемиясы кезеңіндегі Қазақстандағы медициналық еріктілік: қатысушының практикалық тәжірибесі» баяндамасы жарқын сөз болды, сонымен қатар ол жұқпалы аурулар госпиталінің қызметкері және ерікті, жұмыстан бос уақытында шақыру бойынша дәрігер.

Халықаралық медицина факультетінің студенттері Гарг Варун мен Ядав Сачин қазіргі уақытта Үндістанда болып, осы тақырыпқа бей-жай қарамады және онлайн форматта жиналған аудиторияға  өз елінің әлеуметтік және медициналық еріктілік саласындағы тәжірибесі, сондай-ақ пандемия жағдайында ерікті болып жұмыс істеген жеке тәжірибелері туралы айтып берді.

«ҚМУ» КЕАҚ «Фармацевтикалық өндіріс технологиясы» мамандығының 2 курс студенттері Зейнаб Асадуллаева мен Камила Берикқызы өздерінің жобалық қызметінде инклюзивті білім беру тақырыбын жүйелі түрде әзірлеп, инклюзивті еріктіліктің ерекшеліктері туралы түсінік берді. Мүмкіндігі шектеулі адамдар, басқалар сияқты, осы салаға қатысуға еріктілерді тарту қажеттілігін түсінеді.

Жиналған аудиторияны Академик Е.А.Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің 2-3 курс студенттері Вероника Перова, Наиля Касымова, Назгуль Тынгишева, Айдана Алмажанова жетекшісі, саясаттану және әлеуметтану кафедрасының доценті Анжела Алвановна Инджиголян сөз сөйлеумен шабыттандырды. «Zhasproject» жобасын іске асыру үлгісінде еріктілікті дамыту  тақырыбындағы өз хабарламасында олар жобаларының қалай іске асырылып жатқанын айтып берді және әлеуметтік жобалар саласында өздерін сынап көретіндерге бірнеше құнды кеңестер ұсынды.

№93 гимназияның 10 сынып оқушысы Элина Тё, өзінің зооволонтерлық тәжірибесі туралы хабарлама жасады және Абай қаласының №14 мектеп-лицейінің 11 сынып оқушысы Александр Кузнецов, мектептегі еріктілік тәжірибесі туралы айтып, барлығына жас кезінен Бас әріппен жазылған адам болуға болатындығын көрсетті.

Іс-шараның барлық қатысушылары еріктілік қозғалыс саласында әдістемелік, кәсіби құзыреттілікті арттыруға ықпал ететін семинардың жоғары деңгейін, танымдық әсерін және қолданбалы маңыздылығын атап өтті.

Соңында «ҚМУ»  КЕАҚ базасында іске асыруға болатын практикалық сипаттағы ұсынымдар шығарылды, сондай-ақ одан әрі ынтымақтастықтың салалары мен мүмкіндіктері анықталды және т.б. Іс-шараның спикерлеріне, модераторларына және қатысушыларына сертификаттар табысталды.

«ҚМУ» КЕАҚ  Қазақстан тарихы және әлеуметтік-саяси

пәндері кафедрасының оқытушылары