Халықаралық деңгейде мейірбике қызметінің өзекті мәселелерін талқылау

31 Наурыз 2022

2022 жылғы 29 наурызда Қарағанды медицина университетінің қабырғасында аралас форматта «Реформалау жағдайындағы мейіргер қызметі: диагностикадағы, сүйемелдеудегі және оңалтудағы басым бағыттар» атты халықаралық ғылыми – практикалық конференциясы өтті, оның ұйымдастырушылары: «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ мейіргерлік білім беру мектебі, «НЕИРОН» кәсіби қауымдастығы (реабилитологтар, ортопед - травматологтар, неврологтардың ғылыми-практикалық Еуразиялық Интеграциясы) және ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті.

Конференцияда ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің өкілі, ҚР мейірбике ісін дамыту басқармасының бас сарапшысы Наурузбаева А.С. қазіргі кезеңдегі ҚР-дағы мейірбике қызметінің жағдайы мәселелері бойынша; м.ғ.к.,ҚР-да жұмыс істейтін мейірбикелердің кәсіби дамуы мен білім деңгейін арттыру мәселелері бойынша білім мен ғылымды дамыту орталығының медициналық білім беруді дамыту бөлімінің басшысы Байғожина З. А. атынан денсаулық сақтауды дамытудың ұлттық ғылыми орталығының өкілдері, мейірбикелік қызметті реформалау жағдайында енгізілетін мейірбикелік нұсқаулықтардың негізгі аспектілері бойынша мейірбикелік білім беру мектебінің профессорысөз сөйледі, оңалту мәселелеріне ерекше назар аударылды. Отандық спикерлерден басқа жақын шетелдік әріптестер белсенді қатысты:"Федералды ғылыми-клиникалық реаниматология және реабилитология орталығы" ФМБҒМ, "Федералды ми және нейротехнология орталығы" ФМБМ, Мәскеу, Ресей; алыс шетел: Вильнюс университеті, Литва Республикасы, SES, Бонн қ., Германия, JUMK қолданбалы ғылымдар университеті, Финляндия, эрготерапевтер қауымдастығы, Сидней, Австралия, UMC Утрехт (Утрехт университеті), Нидерланды, реформалауда мейірбике қызметінің негізгі бағыттары бойынша сөз сөйлеген: өкілеттік берілген өкілеттіктер, мейірбикелік сүйемелдеу және мейірбике персоналының оңалту құзыреттері.

Шетелдік әріптестер ЖСЖ жанындағы мейіргер үдерісі мәселелері, кинезотерапия, эрготерапия, логотерапия саласындағы мейіргерлердің базалық құзыреттіліктері, қалпына келтірудің барлық кезеңдерінде церебральді инсультпен ауыратын пациенттерді оңалту бағыттары мәселелері бойынша тәжірибелерімен бөлісті.

Іс-шараға Қазақстан Республикасының аумағында мейіргер персоналының ғылыми-білім беру және практикалық қызметін іске асыратын медициналық және білім беру ұйымдары қатысты. Мейірбике қызметінің практикалық және білім беру сегментінен 1028-ден астам қатысушы тіркеліп, 384 – і онлайн форматта қосылды.

Өткізілген конференция практикалық денсаулық сақтау өкілдерінен де, өзекті ақпарат алған және осы іс-шараны одан әрі жалғастыру туралы тілек білдірген білім беру ұйымдарының қызметкерлерінен де үлкен қолдау алды.