Көрмеде өз тәжірибелерімен және қызмет перспективаларымен бөлісті

02 Маусым 2022

2022 жылдың 25-27 мамырында «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік Денсаулық институты KIOSH-еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі 10 - шы мерейтойлық Қазақстандық халықаралық көрме мен конференцияға қатысты.

Көптеген жылдар бойы KIOSH мемлекеттік органдарды, бизнес субъектілерін, салалық қауымдастықтарды біріктіретін, еңбекті қорғау қауіпсіздігі және жұмыс орындарындағы еңбекшілердің денсаулығын сақтау мәселелерін талқылау үшін нәтижелі алаң болып табылады.

Конференция «Жаңа Қазақстан контекстінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздікті трансформациялау» ұранымен өтті.

Әлемдік дағдарыс жағдайында Үкіметтің басым міндеті бұрынғысынша еңбекті қорғау мәдениетінің жоғары деңгейін қолдау, сала қызметкерлерінің қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз ету болып қала береді. Қызметкерлердің қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз ету мақсатында Үкімет, жұмыс берушілер, кәсіпорындар, қызметкерлер, денсаулық сақтау органдары және барлық мүдделі тараптар арасында ашық диалог және ақпарат алмасу – KIOSH конференциясы алдына қоятын негізгі міндет.

ҚР Премьер-Министрінің орынбасары Ералы Тоғжанов «Трансформация дәуірінде Еңбекті қорғау: әлеуметтік әл-ауқатты қамтамасыз ету үшін жаһандық шешімдер» тақырыбындағы стратегиялық сессияның ашылуында еңбекті қорғаудың, әлеуметтік қорғау шараларының рөлін және әлеуметтік саясаттың маңыздылығы үнемі өсіп келе жатқанын атап өтті. Жаңа Қазақстанның мәлімдемесінде басқарудың, оның ішінде қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің жаңа неғұрлым тиімді тәсілдерін енгізуге қоғамдық күтулер өсуде. Мемлекет саясатын іске асыру қызметкерлердің әлеуметтік-экономикалық мүдделері, еңбек кепілдіктерін сақтау, әлеуметтік тұрақтылықты сақтау мәселелерін шешудің кепілі болатын әлеуметтік және еңбек қатынастары саласындағы әлеуметтік әріптестікке бағытталған.

Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі Тамара Дүйсенова конференцияның стратегиялық сессиясының жұмысын қорытындылай келе: «Қазіргі әлемнің жаһандық сын-қатерлері, соңғы жылдардағы оқиғалар мен нәтижелер адамдардың қауіпсіздігіне, әл-ауқатына, корпоративтік мәдениеттің рөліне баса назар аудара отырып, әлеуметтік саясаттың маңыздылығын тағы да атап өтті. Сондықтан біз еңбекті қорғауды басқару жүйесін жаңартуға кірістік, еңбек заңнамасына еңбекті қорғауды басқаруда жүйелі тәсілді жаппай енгізуге және кәсіби тәуекелдерді бағалауға қатысты жаңа нормалар енгізілді».

Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік Денсаулық институты республиканың жұмыс істейтін халқының денсаулығын сақтаудың аса маңызды мәселелерін шешетін, Еңбек медицинасы саласында ғылыми-зерттеу қызметімен айналысатын, Қазақстанның кәсіптік патологиялық қызметін үйлестіретін және кәсіптік аурулары бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсететін орталық болып табылады.

«ҚМУ» КеАҚ, ҚДС және КА институтының ғылыми-зерттеу санитарлық-гигиеналық зертханасының меңгерушісі, м.ғ.к., қауымдастырылған профессор Жарылқасын Жеңісбек және ғылыми қызметкер Русяев Михаил көрменің жұмысына қатысып, қатысушыларға институт қызметін, құрылымын, ұйым ұсынатын қызметтер тізбесін, әдістемелік ұсынымдар мен әзірлемелерді ұсынды.

Баяндама форматында өткізіліп, еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызмет көрсеткіштері мен индикаторлары айтылған "Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздіктің заманауи портреті" тақырыбындағы брифинг жұмысына м.ғ.д., профессор, «ҚМУ» КеАҚ, ҚДС және КА институтының бас профпатологы, ҚР ДСМ штаттан тыс бас профпатологы Айгүл Аманбекова қатысып, өз ойларын ортаға салды «Қазақстан Республикасындағы кәсіптік патология қызметінің жай-күйі және даму перспективалары» баяндамасы.

«Қазіргі заманғы даму кезеңіндегі өнеркәсіптік медицина перспективалары» атты дөңгелек үстел м.ғ.д., профессор, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық орталықтың бас ғылыми қызметкері сөз сөйлеген өнеркәсіптік кәсіпорындардың қызметкерлерін медициналық қызметтермен қамтамасыз ету, шалғай өнеркәсіптік объектілерде медициналық қызметті ұйымдастыру, объектіде Денсаулық сақтау жүйесін қалыптастыру, объектіде Медициналық және медициналық емес персоналды халықаралық стандарттар бойынша даярлау мәселелеріне арналды. «ҚМУ» КеАҚ, ҚДС және КА институтының санитарлық-гигиеналық зерттеу зертханасының меңгерушісі Отаров Ертай баяндама жасады: «Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі қауіпсіз еңбек тұжырымдамасының медициналық (гигиеналық) аспектілері».

Еңбекті қорғау-бұл әлеуметтік-экономикалық, техникалық шараларды ғана емес, сонымен қатар санитарлық-гигиеналық және емдеу-алдын алу шараларын да қамтитын еңбек қызметі процесінде қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын сақтау жүйесі. Форум жұмысына ҚДС және КА институты үшін қатысу маңызды оқиға болды, онда қызметкерлер өз жұмыстарын көрсетті, өз тәжірибелерімен және қызмет перспективаларымен бөлісті.