Фармацияның – өрлеуі!

25 Сәуір 2023

2023 жылдың 13-14 сәуірде фармация мектебінің 20 жылдығына және Қазақстан Республикасындағы Ғылым күнін мерекелеуге орайластырылған «Фармацияныңөрлеуі атты халықаралық студенттік ғылыми-практикалық конференциясы өтті.

Конференция сонымен қатар медициналық білім беру жөніндегі VI Орталық Азия конференциясы қарсаңында өтуі, студенттер мен ғылымды жаңа бастап келе жатқан ғалымдарды нақты ғылыми зерттеулерге тарту арқылы академиялық білім беруді қалай біріктіруге болатынын нақты көрсетті.

Конференцияға қатысуға 150-ден астам өтінім түсті, бес секция бойынша конференцияда әлемнің бес елінен – Қазақстан, Ресей, Өзбекстан, Қырғызстан, Тәжікстаннан 52 студент баяндама жасады. Конференция аралас форматта өтті, шетелден келген қатысушылар онлайн режимінде баяндама жасау мүмкіндігіне ие болды.

Пленарлық отырыста басқарма төрайымы, ректор Анар Ақылбекқызы Тұрмұхамбетова құттықтау сөз сөйлеп, фармация мен фармацевтика ғылымдарының денсаулық сақтау жүйесі және медициналық тәжірибені жетілдіру үшін маңыздылығын атап өтті.

Ерекше қобалжумен фармация мектебінің 3 курс студенті Штефанова Екатерина Қарағанды ​​медицина университетінде фармация мектебінің қалыптасу тарихы туралы баяндама жасады.

Конференцияға қонақ ретінде Башқұрт мемлекеттік медицина университетінің клиникалық фармакология курсымен фармакология кафедрасының меңгерушісі, медицина ғылымдарының докторы Самородов Александр Владимирович қатысып, шақырылған профессорлар бағдарламасы аясында бір апта бойы Фармация мектебінің студенттеріне дәрістер оқып, сабақ өткізді. Оның «Дәрілер: виртуалдыдан нақтыға» баяндамасы жас зерттеушілерге идеядан клиникалық тәжірибеде енгізуге дейінгі жаңа препаратты жасаудың барлық қиын жолын көрсетті.

Конференция аясында студенттер жұмыс берушілер өкілдерімен кездесті – отандық дәрілік ресурстардың негізінде бірқатар түпнұсқа дәрілік препараттар әзірленетін және шығарылатын бірегей кәсіпорын – «Фитохимия» ғылыми-өндірістік холдингі» АҚ. Холдинг өнімдерінің ауқымды көрмесі ұсынылды, Қарағанды ​​фармацевтикалық зауытының директоры, фарм.ғ.д. Толоконников Евгений Геннадьевич өз баяндамасында «ХҒӨХ Фитохимия» АҚ-ның ғылыми әлеуетін, «Қарағанды ​​фармацевтикалық зауыты» ЖШС өндірістік әлеуетін және  ҚеАҚҚМУ білім беру әлеуетін біріктіретін Қарағанды ​​фармацевтикалық кластерін дамытудың келешегімен таныстырып, дуальді фармацевтикалық білім беру тәжірибесін дамытудың маңыздылығын атап өтті.

Студенттердің баяндамалары әр түрлі тақырыптарды қамтыды және бес бөлімге бөлінді:

Секция 1. Фармациядағы, фармацевтикалық білім мен ғылымдағы дәстүрлер мен инновациялар;

Секция 2. Химиялық-фармацевтикалық, биологиялық және медициналық ғылымдар мен фармакологияның өзекті мәселелері;

Секция 3. Фармациядағы менеджмент және маркетинг;

Бөлім 4. Фармациядағы сапаны қамтамасыз ету жүйесінің өзекті аспектілері;

Бөлім 5. Дәрілік заттар мен парафармацевтикалық өнімдерді жасауға және өндіруге заманауи тәсілдер.

Студенттік жұмыстардың деңгейі өте жоғары болды, ол отандық және шетелдік жоғары оқу орындарының фармацевтикалық мамандықтары студенттерінің ғылыми зерттеулерге белсенді қатысуын, болашақ фармацевтер мен технологтардың жаңа инновациялық технологияларды, дәрілік заттарды жасау мен өндірудің жаңа тәсілдерін, халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жүйесін жетілдірудің жаңа жолдарын әзірлеуге деген ұмтылысын айқын көрсетті.

Әрбір секциялық отырыста үздік ғылыми жұмыстар анықталды. Барлық қатысушыларға қатысу сертификаттары, қазылар алқасы бағалаған жұмыстар 1,2,3 дәрежелі дипломдармен марапатталды. Үздік баяндамалардың ішінде студенттердің жұмыстарын атап өтуге болады: Қалиасқар А.С., Хамитова А. А., Савельев А.Ф., Абамусілім Е. С., Манасбаева П. М., Сағымбекова Н. А., Равшанов А. Х. ( КеАҚ ҚМУ, Фармация мектебінің студенттері), Куков Д. В. (Рязань қ., Ресей), Хошимова М.Л. (ТММУ. Әбу -әлі Ибни Сино, Душанбе қ., Тәжікстан), Жирова А.Ю. (ҚММУ, Курск қ., Ресей), Ибрагимова А. Р. (. С. Д. Асфендияров атындағы ҚазҰМУ), Дубовицкая О.В. (СПХВУ, Санкт-Петербург, Ресей). Арнайы номинациялармен атап өтілді: Пучайкина С.В., Эрзямкинь В. Ю., Жежиль К. А., Максим А. М. (Бөкетов атындағы ҚУ), Серікбаева М. Д. (ОҚМА, Шымкент), Т.Байділдинова және А. Жақсылықбаева (С. Ж. Асфедияров атындағы ҚазҰМУ).

14 сәуірде барлық қызығушылық танытқан студенттер үшін профессор Самородов А.В. кездесу өткізді, онда ол студенттерге ең тиімді зерттеу ортасын құру үшін әртүрлі ұйымдар мен елдердің және әртүрлі білім салаларындағы ғалымдарды біріктіру қажеттілігін көрсетті, өз тәжірибесімен бөлісті, көптеген сұрақтарға жауап берді.

Біздің конференцияның атауы "Фармацияның – өрлеуі!" конференцияның барлық қатысушылары үшін өмірдің ұраны мен бағытына, ал конференцияның өзі дәрі-дәрмек саласындағы жаңа жетістіктер мен жаңалықтар үшін қуатты бастапқы алаңына айналады деген үміттеміз.