Қарағанды облысы бойынша Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл Департаментінің басшысымен кездесу өтті

21 Қыркүйек 2023

19 қыркүйекте Қарағанды медицина университетінде Қазақстан Республикасы Агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қарағанды облысы бойынша Департаментінің басшысы Сергей Николаевич Перов университет басшылығымен және білім алушыларымен кездесті.

Кездесуді аша отырып, университет ректоры Анар Ақылбекқызы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастырудың, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін барынша азайтудың және ЖОО-ның Стратегиялық даму басымдықтарының бірі ретінде парасатты академиялық ортаны қамтамасыз етудің маңыздылығын атап өтті:

- «Біздің университетте сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша ескерту, алдын алу және оған қарсы іс-қимыл бойынша жұмыстар жүйелі түрде жүргізілуде. Жұмыс Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және «Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл» №4 ҮББ жобаларын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспары негізінде құрылады. Университет академиялық адалдықтың негізгі қағидаттарын ілгерілету және жүзеге асыру бойынша үлкен жұмыс жүргізуде. 2018 жылдан бастап Қарағанды медицина университеті Академиялық адалдық Лигасының мүшесі болып табылады. Университет академиялық адалдықтың он негізгі қағидатын ілгерілету және іске асыру арқылы Академиялық адалдық Лигасының елдегі білім беру сапасын жақсарту және арттыру жөніндегі миссиясын адал жүзеге асыруға кепілдік береді».

Өз кезегінде Сергей Николаевич өзінің құттықтау сөзінде студенттік ортада Академиялық адалдық пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы ойлауды қалыптастыру бөлігінде ғылым және жоғары білім Министрлігімен жүргізіліп жатқан бірлескен жұмыстың маңызды аспектілерімен бөлісті. Сонымен қатар, жоғары құрметті қонағымыз бір ай бұрын іске қосылған және 30 бей жәй емес белсенді қатысқан «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы еріктілер» жобасының негізгі бағыттарын ашты.

Департаменттің превенция басқармасы басшысының орынбасары Арслан Қабылтайұлы Мынгишев елдің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының негізгі бағыттары және осы саладағы жобаларды республикалық және өңірлік деңгейлерде іске асыру туралы айтып берді:

- Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы елдерінің құқық қолдану тәжірибесі мен тәжірибесін ескере отырып, 2015 жылы «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» жаңа заң қабылданды. Онда алғаш рет сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін талдау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру және т.б. сияқты алдын алу құралдары көрсетілді. Олар «ауырсыну нүктелерін» тиімді анықтауға және әртүрлі салалардағы проблемаларды ерте кезеңдерде жоюға мүмкіндік береді.

Парасаттылық мәдениетін қалыптастыру туралы айтатын болсақ мектеп жасынан сыбайлас жемқорлыққа қарсы білімге басым көңіл бөлінеді. Осыған байланысты, Агенттіктің үйлестіруімен білім алушылар арасында адалдық, әділдік және сенім идеологиясын ілгерілетуге бағытталған «Адалдық сағаты» жалпы республикалық акциясы өткізіледі», - деп атап өтті спикер.

Кездесу соңында қатысушылар сыбайлас жемқорлыққа қарсы еріктілерге, тұрмыстық сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға және студенттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысқа нақты қатысуына байланысты өздерін қызықтырған сұрақтарын қоя алды, ал сапардың өзі университеттің шолуымен жалғасты, оның барысында қонақтар Студенттерге қызмет көрсету орталығының, ғылыми-зерттеу зертханасының және кітапхананың қызметімен танысты.