Практикалық денсаулық сақтау әріптестеріне арналған оқыту

17 Қазан 2023

ЖРВИ, тұмау және пневмония бойынша эпидемиологиялық маусымның басталуын ескере отырып, «ҚМУ» КеАҚ жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының қызметкерлері жетекшілік ететін салаларда 2023 жылғы қыркүйектен қазанға дейін семинарлар/дәрістер өткізуге белсенді қатысты.

Семинарға Қарағанды мен Қарағанды облысының, Ұлытау облысының, Жезқазған қаласының және Қостанай қаласының 500-ге жуық медицина қызметкері қатысты. Дәріскерлер осы тақырыпқа қатысты негізгі сұрақтарды, сондай-ақ Қарағанды қаласының жұқпалы аурулар орталығында ЖРВИ, тұмау және пневмониямен ауыратын науқастарға кеңес беру кезінде тәжірибеден байқау жағдайларын атап өтті.

Барлық кезеңдерде медициналық көмек көрсетудің мақсаты келесідей болды:

1.Амбулаториялық-емханалық деңгейде жедел жәрдем - аурулардың клиникалық көріністерін ерте анықтау, уақтылы сұрыптау, үйде емдеу және көрсетілімдер бойынша ауруханаға жатқызу.

2.Стационарлық деңгей (инфекциялық бөлімше) - аурудың өршуін және асқынулардың дамуын болдырмау мақсатында емдеудің ерте басталуы (озық сипат). Коморбидті ауруларды бақылау.

3.Стационарлық деңгей (ОРИТ) - қолайсыз нәтиженің алдын алу мақсатында қарқынды терапия, реанимациялық терапия.

4.Амбулаториялық – емханалық деңгей-тиімді респираторлық, психологиялық оңалту және т.б.

Әр адам ЖРВИ, тұмау және пневмонияның алдын алудың негізгі шараларын білуі және сақтауы керек.

Ол үшін халыққа адамдар көп жиналатын жерлерден, нашар желдетілетін жерлерден аулақ болу, бетперде кию, жеке гигиенаны сақтау және тұмауға қарсы вакцинацияны уақтылы жүргізу ұсынылады.

Сондай-ақ, 27.09.2023ж.жұма академигі, медицина ғылымдарының докторы, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры Р.Х. Бегайдарова «Сарыарқа» телеарнасында, «Арка лайф» бағдарламасында қызылша, тұмауға қарсы вакцинация тақырыбында сөз сөйледі. Балаларда қызылшаның өсуі мәселелері қозғалды, эпидемиологиялық маусымда тұмауға қарсы вакцинация бойынша алдын алу шаралары мен шаралар жарияланды.

22.09.2023ж. Қостанай қаласында жіті респираторлық вирустық инфекциялардың, тұмаудың және пневмонияның клиникасы, диагностикасы, емдік, зертханалық диагностикасы және профилактикасы бойынша облыстық семинар өткізілді. Аталған семинарда еңбек сіңірген профессор Р.Х. Бегайдарова келесі тақырыптар бойынша екі баяндама жасады:

1. «Балалардағы ЖРВИ, тұмау және пневмонияны диагностикалау және емдеу».

2. «Балалар инфекционистінің көзімен балалардағы пневмококк инфекциясының ауыртпалығы».

28.09.2023 жылы Қарағанды, Саран, Теміртау, Абай, Шахтинск, Балқаш, Ұлытау (Жезқазған) қалаларында профессор Р.Х. Бегайдарованың, сондай-ақ қауымдастырылған профессор, Phd докторы Е.С. Жүнісовтың қатысуымен тағы бір семинар өткізілді.

2-4.10.2023 ж.аралығында профессор Р.Х. Бегайдарова Қарағанды, Саран, Теміртау, Абай, Шахтинск, Балқаш қалаларында жедел және шұғыл көмек дәрігерлеріне арналған «Тұмау және ЖРВИ: эпидемиялық маусымда алдын алу және емдеу»тақырыбында семинарда сөз сөйледі.

м.ғ.д., РАЕ академигі, жұқпалы аурулар және фтизиатрия кафедрасының профессоры Р.Х. Бегайдарова