Мейіргер ісін жетілдіру жөніндегі конференция

27 Қараша 2023

2023 жылғы 9-10 қарашада Астана медицина университетінде «Қазақстанда жоғары білім беру жүйесінде магистратура және PhD және докторантура деңгейінде мейіргер ісін жетілдіру» (AccelEd, Эразмус+) жобасына арналған «Мейіргер ісінің үштұғырлығы: клиникалық практика, зерттеулер және білім беру» атты қорытынды халықаралық конференция өтті.

Пленарлық секцияда Қарағанды медицина университетінің AccelEd жобасының үйлестірушісі Бауыржан Омаркулов пен Йоханна Хейккила (аға кеңесші, JAMK қолданбалы ғылымдар университетінің Денсаулық сақтау және әлеуметтік зерттеулер мектебінің доценті, Финляндия) бірлесіп, «Ынтымақтастық арқылы дәлелді мейіргер ісі» тақырыбында баяндама жасады. Баяндамада 2.3 ЖП жұмыс пакеті, JAMK қолданбалы ғылымдар университеті мен Қарағанды медицина университетінің 2021-2023 жылдардағы жауапты командалары бойынша жұмыс нәтижелері ұсынылған.

2.3 ЖП мақсаты дәлелді мейірбике ісін дамыту мақсатында медициналық университеттер мен денсаулық сақтау мекемелері арасында мейіргерлік зерттеулер саласындағы ынтымақтастықтың тұрақты құрылымдары мен жүйелі процестерін құру болды.

JAMK қолданбалы ғылымдар университеті мен Қарағанды медицина университетінің командалары мынадай іс - шараларды орындады: 120 адамның қатысуымен Академиялық және практикалық ұйымдар өкілдерінің қатысуымен 5 онлайн-кездесу өткізілді; 31 адамның қатысуымен «JBI кешенді жүйелі шолу» тақырыбы бойынша тренингтер, 150 адамның қатысуымен сервис дизайны бойынша тренинг өткізілді. «Университеттер мен медициналық мекемелер арасындағы ынтымақтастықтың құрылымдары мен процестерін дамыту жөніндегі ұсынымдар туралы есеп», «Қазақстанда мейіргерлік қызметтерді дамыту кезінде қызметтерді жобалау және фасилитациялау әдістері бойынша тәжірибе мен ұсынымдар туралы есеп», «Есеп: Қазақстанда мейіргерлік істі зерттеу саласындағы ынтымақтастықтың тұрақты практикасы» есептері дайындалды. Жоба шеңберіндегі іс-шаралар Еуропалық университеттер, Abo Academi Университеті және Утрехт университетінің медициналық орталығы (UMCU) арасындағы ынтымақтастықта жүзеге асырылды және Литва денсаулық ғылымдары университеті (LUMN) үйлестірді.

2.3 ЖП нәтижелерінің бірі - Австралияның Аделаида институтымен бірлесіп JBIC ынтымақтастық орталығының ҰБК базасында ашылуы. Бұл орталықтың ашылуы Академиялық мекемелерді ауруханалармен және денсаулық сақтау жүйелерімен біріктіретін теориялық негізделген модельге дәлелді медицинаны интеграциялау бойынша ірі жаһандық ынтымақтастыққа кіруге мүмкіндік береді. Орталық жобаның тұрақтылығын және практикалық денсаулық сақтау мен медициналық университеттердің ынтымақтастығын дамытуды қамтамасыз етеді.

Сондай - ақ, Қазақстанда мейірбике ісін дамыту үшін AccelEd жобасы шеңберінде мейірбике ісі  ұлттық репозиторий құру маңызды болып табылады.

Бұдан әрі халықаралық конференцияға қатысушылар секцияларда жұмысын жалғастырды. «Мейіргер ісінің ғылыми негізделген практикасы» атты 2-секцияның модераторлары: «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының директоры Бауыржан Омаркулов және Финляндия, JAMK қолданбалы ғылымдар университетінің Денсаулық сақтау және әлеуметтік зерттеулер мектебінің аға кеңесшісі, доценті Йоханна Хейккила болды. Секция жұмысында ҚМУ командасынан Жұлдыз Қуаныш пен Феруза Садуева «Permanent practices in Nursing Research Collaboration in Kazakhstan» баяндама жасады. Сондай-ақ, Назарбаев Университетінің Медицина мектебінің қауымдастырылған профессоры Паоло Колет пен Феруза Садуева «Сontext Assessment and Readiness to Change: a case Story of National Research Oncology Center on Implementing Best Practice in Post-Surgical Pain Management» тақырыбында өз жұмыстарын ұсынды.

Конференцияның екінші күні дәрістер оқылды: «JBI Evidence Implementation» (Паоло Колет (НУ), Феруза Садуева (ҚМУ)); «Embracing open science: revolutionizing research and its implications for nursing» (Джонас Круз, НУ профессоры), «Master thesis and PhD assessment criteria: scooping review» (Джозеф Алмазан, НУ), «Project results through the quality assurance» (Лииса Толонен, JAMK қолданбалы ғылымдар университеті, Финляндия).

«ACCELED жобасының нәтижелерінің тұрақтылығы» тақырыбында дөңгелек үстел өте белсенді және қызықты өтті. Дөңгелек үстелге ҚР ДСМ, ҚР медициналық жоғары оқу орындарының ПОҚ өкілдері, жоба бойынша еуропалық серіктестер, жоғары медициналық колледждердің басшылары, сондай-ақ практикалық денсаулық сақтау өкілдері қатысты.

Конференцияға қатысушылар «Қазақстан жоғары білім беру жүйесінде магистратура және PhD докторантура деңгейінде мейірбике ісін жетілдіру» жобасының серіктестері қатарынан аяқталды – AccelEd», мемлекеттік басқару органдарының, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың, жоғары медициналық колледждер мен медициналық колледждердің, практикалық денсаулық сақтау ұйымдарының өкілдері және Қазақстан Республикасында мейірбике ісін дамыту саласындағы қолда бар жетістіктерді және мейірбикелік білім беруді, ғылым мен практиканы одан әрі дамыту үшін бар кедергілерді назарға ала отырып, қарар қабылдады.

Қарағанды AccelEd командасының мүшелері (Омаркулов Бауыржан, Жұлдыз Қуаныш, Садуева Феруза, Меерманова Инеш, Айтмағамбетов Әуез) атынан Еуропалық және Қазақстандық серіктестерге алғыс айтқымыз келеді. Біз сіздердің Қазақстанда мейіргер ісін дамытуға бағытталған күш-жігерлеріңіз бен энергияларыңызды, сондай-ақ жобаға жоғары кәсіби және бей-жай қарамағандарыңызды жоғары бағалаймыз. Біздің серіктестік қарым – қатынастарымыз одан әрі дамитынына және мейірбике ғылымы саласындағы жоғары білікті мамандарды даярлаудың маңызды құрамдас бөлігі - ғылым, практика және білім беру байланысын нығайтуға ықпал ететініне сенімдіміз.

Сіздің командаларыңызға жаңа жобаларды жүзеге асыруда өркендеу мен одан әрі табыс тілейміз.

AccelEd-ке  жазылуларыңызды сұраймыз.

Website: http://project-acceled.com