Ирина Қадырова – «ALTYN SHIPAGER» сыйлығының лауреаты!

19 Желтоқсан 2023

«Қарағанды медицина университеті» КеАҚ ғылыми-зерттеу зертханасының аға ғылыми қызметкері Ирина Әділқызы Қадырова «ALTYN SHIPAGER» Ұлттық медициналық сыйлығының «Денсаулық сақтаудағы үздік жас зерттеуші» номинациясының лауреаты атанды.

Жеңімпаздар марапаттары Денсаулық сақтау министрі Ажар Ғинияттың қатысуымен «Дені сау ұлт» ұлттық медициналық саммиті аясында өтті. Үздік медициналық ұйымдар, сондай-ақ саланың үздік мамандары: дәрігерлер, мұғалімдер, оқытушылар, провизорлар, мейірбике қызметінің қызметкерлері және отандық медицинаның басқа да өкілдері марапатталды.

Қадырова Ирина Әділқызы 2009 жылы Қарағанды мемлекеттік университетінде (ҚММУ) биохимик-дәрігер мамандығы бойынша Медициналық-биология факультетін бітірген. Оқу барысында белсенді студент болды. 2010 жылы «Клиникалық-зертханалық диагностика дәрігері» бастапқы мамандандырудан өтті. 2011 жылы 6М110100 «Медицина» мамандығы бойынша магистратураға түсті. Магистратурада оқу аясында ағылшын тілінде «Қарағанды аймағындағы қант диабетімен ауыратын патенттердегі cerebral circulation of disorders of factors screening studies» диссертациясы шығарылды және қорғалды. 2013 жылы ҚММУ 6D110100 «Медицина» мамандығы бойынша PhD докторантурасына түсіп, 2017 жылы PhD докторы атағын алды. 2013-2019 жж. И. А. Қадырова физиология кафедрасында оқытушы болып жұмыс істеді. 2019 жылдан бастап аға ғылыми қызметкер «ҚМУ» КеАҚ ұжымдық пайдалану зертханасына ауыстырылды. 2021 жылы И. А. Қадырова ҚР БҒМ қауымдастырылған профессоры атағына ие болды.

Ирина Әділқызы денсаулық сақтаудың өзекті мәселелерін: maldi-TOF MS негізінде коронавирустық инфекцияны диагностикалау әдістерін және машиналық оқыту әдістерін әзірлеумен, SARS-CoV-2-ге қарсы вакцинаның реактогенділігін (жанама әсерлерін) және иммуногенділігін және олардың ковидтен кейінгі синдромның, қазақстандық популяциядағы молекулалық-генетикалық сипаттағы колоректальды обырдың дамуына қосқан үлесін зерделеумен, сондай-ақ, тоқ ішек қатерлі ісігі бар науқастарда химиотерапияның тиімділігінің генетикалық маркерлерін іздеу айналысады.

ҚР БҒМ AR09259123 «MALDI-MS және машиналық оқыту әдістерінің көмегімен мұрын жағындыларында SARS-CoV-2 қамтамасыз ету» гранттық қаржыландыру жобасының жетекшісі болып табылады.

Ол McMaster University (Canada) колледждерімен бірге спутник V вакцинасының реактогенділігін, иммуногенділігін және қауіпсіздігін зерттейтін пилоттық зерттеуді бастады. Ынтымақтастық нәтижесінде PLOS One және Scientific Reports (Nature) журналдарында 2 мақала жарияланды. Бірлескен жұмыстың негізгі нәтижелері «ҚМУ» КеАҚ ресми станцияларында ұсынылды.

Ciprevo Cancer and Innovation және Ницца университетінің әріптестерімен бірге Universete Cote d ' Azyr (Франция) әртүрлі патологиялардағы гендерді білдіруге арналған пилоттық зерттеу басталды.

Аға ғылыми қызметкер ретінде Қадырова зерттеудің молекулалық-генетикалық және электрофоретикалық әдістерін жүргізеді, деректерді талдау мен статистикалық өңдеуді, мақалалар жазуды жүргізеді, «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ ғылыми-зерттеу зертханасы базасында диссертациялық және магистрлік зерттеулердің курациясын айқындайды.

2023 жылы И.А.Қадырова «Денсаулық сақтау үздігі»  төсбелгісімен марапатталды.